Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega’nın aile saadeti: Karısı yardımcısı, 8 çocuğu ise danışman-haberi

Orta Amerika ülkesi Nikaragua hükümet Başkanı Daniel Ortega, ülkeyi yönetme biçimi ve aile ilişkileriyle beynelmilel medyanın yakından takip ettiği tek isim. Ülkede 1970’li senelerde başlattığı devinim neticeninde uzunca müddettir gücü elinde bulunduran 75 yaşında olan Ortega, hükümet idareninde tek ‘aile saadeti’ yaşıyor.

ÇOCUKLARIN TAMAMI ANNENİN KONTROLÜ ALTINDA

The Times’ın haberine göre Ortega’nın eşi Rosario Murillo, aynı zamanda reis Yardımcısı. Ortega’nın 9 çocuğundan 8’i de ‘danışman’ ekibinde yer alıyor. başşehir Managua’da yaşayan çocukların derhal hemen tamamının anne adayi Murillo’nun denetimi altında devinim ettiği belirtiliyor.

AİLEYİ BİR GÜVENLİK ORDUSU KORUYOR

Başkentte içinde yedi ev ve hususi spor stadyumu bulunan tek kompleks içinde yaşayan aile tek güvenlik ordusu tarafından korunuyor. 2018’deki hükümet karşıtı gösterilerin derhal peşinden ailenin güvenlik önlemlerini artırdığı biliniyor.

EVLERİ TERK EDERLERSE amaç OLACAKLARINDAN KORKULUYOR

Çocukları ile alakalı paranoya yaptığı anlatilan Murillo, emniyetli evlerini terk ederlerse amaç olacaklarından korkuyor. Geçtiğimiz üç sene süresince bütün hareketleri kısıtlanan hatri sayilir büyüklükte çoğunluğu 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki çocukların, bu sene başlarından bu yana belli tek süre dahada hür olduğu ifade ediliyor.

“İNSANLAR ONLARIN SIRTINDAN İMPARATORLUKLAR İNŞA ETTİ”

El Pais’e konuşan aileye yakın tek kaynak, çocukların vaziyetini yorumlarken, “İnsanlar onların milyoner olduğunu söylüyor. Teknik olarak bu doğru. ama onlar kullanıldı. İnsanlar onların sırtından imparatorluklar inşa etti. Onlar altın kafesteki birer tutsak” ifadelerini kullanıyor.

EN ÇOK BİLİNENİ mevduat DANIŞMANI

Ortega’nın çocukları nihayet vakitte çok dahada göz önünde. Çocuklar, ülkede yakit endüstrisi, tv kanalları, reklam ve pazarlama benzeri alanların yanı sıra hükümette de etkin oyun oynuyor. Çocuklar arasında en görünür var olan ad Laureano Facundo Ortega Murillo. Laureano’nun unvanı, Başkanlık yatırım teşvik danışmanı olarak görünüyor. Laureano, Panama Kanalı’na rakip olacak Çin destekli tek kanal projesiyle ilgilenirken, proje net vakit yüzüne çıkmış değil.

MEDYA İMPARATORUNA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ YAPTIRIMI

40 yaşında olan Juan Carlos, ülkedeki öne çıkan medya gruplarından Difuso Comunicaciones’i yönetiyor. Siyasi olarak etkin var olan Carlos, babasının devrimci hareketi Sandinista’dan yola çıkarak ‘Movimiento Sandinista dört de Mayo’ adli tek aktivist grup oluşturdu. Carlos geçtiğimiz sene AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümeti tarafından yaptırım listesine alınmıştı. Carlos’un medya grubu, kara kazanç aklamakla suçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir