NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya için çok geç değil-haberi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de iki vakit sürecek NATO müdafaa Bakanları Toplantısı kapsamında bakanlar evvel oturumda tek araya geldi.

İlk oturumun derhal peşinden medya toplantısı düzen eden NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müdafaa Bakanlarının ortada ve Güneydoğu Avrupa amaciyla tertemiz harp grupları kurmayı düşünmek de dahil olmak üzere caydırıcılık ve savunmayı güçlendirmek amaciyla seçenekler geliştirme ile alakalı anlaştığını açıkladı.

Stoltenberg, “Orta ve Güneydoğu Avrupa’da tertemiz harp grupları kurmayı düşünüyoruz. Askeri komutanlarımız Detaylar üzerinde çalışacak ve haftalar içinde rapor verecek” dedi.

NATO müttefiklerinin Rusya’nın Ukrayna’ya baz alinarak dahada çok saldırganlığının “yüksek tek maliyeti” olacağı ile alakalı anlaştığını söyleyen Stoltenberg, “Bizim hücum sistemlerimizi Ukrayna’da kullanmak benzeri tek tasarımız yok. ama NATO’nun esas değerleri ile alakalı müzakereye gidemeyiz” dedi.

“ON YILLARDIR EN CİDDİ GÜVENLİK KRİZİ”

Stoltenberg, Ukrayna hududunda Rus askeri yığınağı olacağını öngördüklerini ve bunun gerçekleştiğini belirtti. Ukrayna’ya karşı Rus tehdidini “On yıllardır en ağırbaşlı güvenlik krizi” olarak nitelendiren Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna etrafındaki askeri yığınağın, “Soğuk Savaş’tan bu yana Avrupa’daki en hatri sayilir büyüklükte güç yoğunluğu” olduğunu ifade etti. Rusya’nın Ukrayna krizine ait şimdiye civarindan sahada gerilimi azaltacak adım atmadığını açıklama eden Stoltenberg, “Şu anne civarindan sahada rastgele tek gerilim azalması belirtisi görmedik” dedi.

“YENİ NORMAL”

Stoltenberg, Rusya’nın Avrupa ülkelerinin müdafaa ilkelerine itiraz edip yanlış olduğunu ispatlamaya çalıştığını ifade etti. Rusya’nın Avrupa güvenliğinin esas ilkelerini test etmesini “yeni normal” olarak nitelendiren Stoltenberg, “Bunun Avrupa’da tertemiz normal olduğunu söylediğim amaciyla üzgünüm” dedi.

NATO’nun Rusya amaciyla tek tehdit olmadığını ifade ederek, diyaloğa hazır olduklarını açıklama eden Stoltenberg, “Rusya’nın uçurumun eşiğinden dönmesi amaciyla çok geç değil” dedi.

AB, Rusya'ya yaptırım hazırlığında İlginizi Çekebilir AB, Rusya’ya yaptırım hazırlığında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.