Muş’ta baharın müjdecisi “çiriş” otu geçim kaynağı oldu-haberi

Kentin çok kesimlerden doğal olarak yetişen çiriş bitkisi, yörede sofraların asırlık lezzetlerinin başında geliyor. Merkeze bağlı 35 kilometre mesafedeki Kozma Dağı ve Şenyayla bölgesine aileleriyle birlikte akın eden vatandaşlar, burada hemide iyi havanın tadını çıkarıyor ayni vakitte da çiriş bitkisi topluyor.

DOĞADA KENDİLİĞİNDEN YETİŞİYOR

Ailesiyle birlikte yemeklerde kullanmak amaciyla çiriş topladığını belirten vatandaşlardan Nevzat Subaşı, “Çiriş yemeklerde kullanılıyor. aynı zamanda satılarak kazanç kazanılıyor. Çiriş bitkisi her sene mart ve nisan aylarında yetişiyor. Bitkinin doyurucu ve besleyici özelliğini biliyoruz. Bu bitki yöremizde ‘yerli ıspanak ve güllük’ olarak da adlandırılıyor. Yöremizin doğal ortamında yetişen nebatlar her vakit milletçe tarafından toplanıp sofralarına konuluyor. Bizde yöre halkı olarak bu ürünleri tüketiyoruz ve hiçbir zararını görmüyoruz. Tamamiyle doğal ortamda yetişip hiçbir şekilde insan emeği geçmiyor. Tamamiyle doğal ve kimi de şifalı bitki olarak ta adlandırıyoruz” dedi.

“TOPLAMASI ÇOK ZAHMETLİ”

Vatandaşlardan Mahmut Aksu ise çiriş bitkisinden çok çeşitte aş yapıldığını ve şifalı bitki olduğunu belirterek, “Çiriş, çok kesimlerde karların erimesiyle spontane yeşeriyor. Ailemle birlikte erken saatlerinde buraya geldik ve şu anda Nebatı toplamaya ayni ritimde devam ediyoruz. Şu anne civarindan takriben 50 kilo topladık. ama toplaması çok zahmetli tek bitkidir. Her sene nisan ayı başında başlayarak tek aylık geçerliligi var. Bu bitki çorba, börek ve yumurta ile tüketiliyor” diye konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / UĞUR ULU

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir