Muğla’dan Aydın’a sıçrayan yangın Çine’yi kül ediyor! 6 mahalle boşaltıldı, alevlere müdahale sürüyor-haberi

Dün saat 17.00 sıralarında Gökbel Dağı eteklerinde başladı. Rüzgarın da tesiriyle büyüyen yangın dört bin nüfuslu yerleşim birimi Akçaova’daki mahallelere ilerleyişini sürdürdü. kara ve hatri sayilir büyüklükte tek duman bulutu semt üzerini kapladı.

VATANDAŞLAR TAHLİYE EDİLDİ

Rüzgarın şiddeti ile gece büyüyen alevlere ekipler müdahalede bulundu. Sabahın evvel ışıkları ile birlikte yangına havadan müdahale başladı. Yangın söndürme ekipleri dağın üst kısımlarında tesirli var olan alevlere müdahalesi ayni ritimde devam ediyor. Yangın hasebiyle 6 mahallede Bir takım haneler tahliye edildi. Bir takım vatandaşlar ise hayvanlarını semt dışına çıkardı.

EKİPLER CANLA BAŞLA ÇALIŞIYOR

Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 5 helikopter havadan, çok sayıda arazöz ve itfaiye ekibi ise karadan müdahale etti. Ekiplerin söndürme çalışmalarına bölgedeki vatandaşlar da destek verdi.

BAZI semtler BOŞALTILDI

Gece yangın bölgesine gelerek yetkililerden bilgi alan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Yatağan kisminda başlayan orman yangını Çine kazasi Akçaova Mahallesi’ne doğru hızla ilerledi. Havadan ve karadan yapılan müdahalelerle tespit edecek tek noktada yangın durdurulmaya çalışıldı. ama Daha denetim altına alınabilmiş değil. Biz önlem Emelli 6 mahallemizin tespit edecek bölümlerini tahliye kararı aldık. mümkün tek rüzgarın değişik istikametten esmesi vaziyetinde yangının yerleşim yerlerine intikali ve burada vatandaşlarımıza zarar vermesini engellemek emeliyle yaptık. Bu istikamette aldığımız kararı muhtarlarımızla birlikte değerlendirdik ve bu çalışmayı başlattık. tespit olmamakla birlikte Yatağan bölgesi de dahil olmak üzere 500 hektarlık tek alanın zarar gördüğünü değerlendiriliyoruz. elbette asıl yangın sona erdikten ardindan ne alanın zarar gördüğü alana çıkacaktır. Şu anda bütün birimlerimiz burada özveriyle çalışmalarını sürdürüyor. Temennimiz tek vakit evvel yangını denetim altına alabilmektir” dedi.

209 hatri sayilir büyüklükte yangin denetim ALTINA ALINDI

28 Temmuz’dan beri süre gelen orman yangınlarını söndürme çalışmaları aralıksız sürüyor. Şu anne civarindan 47 şehirde yangın çıktı, 209’u denetim altına alındı. 5 şehirde ise 13 yangına müdahale sürüyor.

Yangınların ayni ritimde devam ettiği iller şöyle:

  • Muğla: 8 nokta
  • Aydın: iki nokta
  • Isparta: tek nokta
  • Karabük: tek nokta
  • Burdur:1 nokta

MUĞLA’DAKİ YANGINA MÜDAHALE SÜRÜYOR

Muğla’da çıkan dört yangına havadan ve karadan müdahale ayni ritimde devam ediyor. Yangın kisminda 6 uçak, 26 helikopter, çok sayıda arazöz, iş makinesi, itfaiye aracı, su tankeri ve TOMA ile çeşitli kurumlara ait otomobiller kullanılıyor. alanda binin üzerinde orman personeli görev yapıyor.

AZERBAYCAN’DAN DESTEK DE GELDİ

Kentteki yangın söndürme çalışmalarına, Azerbaycan’dan tek helikopter ve tayyare ile 150 itfaiye personeli, Rusya’dan iki yangın söndürme uçağı, İran’dan tek yangın söndürme uçağı ve iki helikopter ile İspanya’dan iki yangın söndürme uçağı destek veriyor. Yangınların denetim altına alınması amaciyla yoğun çaba sarf ediliyor. Milas’ın Ören mahallesi Fesleğen mevkisindeki orman yangınlarını da denetim altına alabilmek amaciyla çalışma yürütülüyor.

KÖYCEĞİZ’DE hatri sayilir büyüklükte yangin ayni ritimde devam EDİYOR

Tahliye edilen mahallelerde denetim altına alınan alanlarda soğutma çalışmaları sürüyor. alanda günün evvel ışıklarıyla sema araçlarıyla da müdahaleye başlandı. Kavaklıdere ve Menteşe ilçelerinde süre gelen yangınlara da müdahale ayni ritimde devam ediyor. Yatağan Hacıveliler Mahallesi’nde Bir gün evvel başlayan yangına ise ekipler havadan ve karadan müdahale ediyor. Köyceğiz kazasinda takriben 10 gündür süre gelen yangının da söndürülmesi amaciyla çalışılıyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Cemal Yıldırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.