Milyonlarca aboneyi ilgilendiriyor! Bakanlık güvence bedellerinin değerini koruması için çalışma başlattı-haberi

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ülkemiz genelinde üretilen akım faturası sayısının 362 milyon 369 bin olduğunu belirterek garanti bedellerinin TÜFE ile güncellenerek art iade edildiğini söyledi.

Güvence bedeli uygulamasının Türkiye’ye has olmadığını, hayat genelinde uygulandığını belirten bakanimiz Dönmez, “Güvence bedel tedarik şirketince kullanım yerinin değişmesi, perakende satış sözleşmesinin sona ermesi, sözleşmesin feshi seklinde tüketim bedelinin ödenmemesi ihtimaline karşılık olarak, borcuna mahsup etmek üzere tüketiciden istek ediliyor. Abonelik esnasında alınacak garanti bedellerine ait kaideler akım Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile karar altına alınmıştır. Tüketicilere ait güncellenmiş garanti bedelleri elektriğin kesilmesinden asgari 30 vakit ardindan tüketicinin borçlarından mahsup ediliyor” dedi.

CİDDİ ORANDA DEĞER KAYBEDİYOR

Görevli tedarik şirketleri kullanım yerinin değişmesi, perakende satış sözleşmesinin bitmesi veyahut sözleşmenin feshi halinde, tüketicinin akım enerjisi tüketim bedelini ödememesi ihtimaline karşılık abonelerden garanti bedeli alıyor. Tüketici aboneliğini sonlandırırken rastgele tek borcu bulunmuyorsa garanti aboneye art ödeniyor. ama yıllar içinde elektrik, su, doğal gazda içerdeki paralar güncellense de ağırbaşlı oranda kıymet kaybediyor.

DEĞERİNİ KORUMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Sabah’ta bulunan habere göre, hükümet bunu engellemek amaciyla bu paranın alındığı tarihteki değerini savunacak şekilde iadesi amaciyla çalışma başlattı. Bu hizmetlerin türüne göre garanti bedeli öngörülebilir miktarda olacak, art iade sürecinde de değerini savunmuş olacak. akım aboneliği esnasında mümkün riskler amaciyla meskenlerden kilovatsaat başına 37.6 Lira garanti bedeli vasati 6 kW tüketimi var olan aboneden 226 Lira alınıyor. senede tek milyondan çok tertemiz aboneden 226 milyon Lira toplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir