Milli Savunma Bakanlığı, ‘tarikattaki amiral’ iddiasıyla ilgili inceleme başlattı-haberi

Sosyal medyada münakaşa konusu var olan “tarikatta namaz amiral” iddiaları ve harp Okullarına giriş yönetmeliğinden “irticai hizmete karışmamış olma” şartının kaldırılmasına ait Milli müdafaa Bakanlığı‘ndan İzah geldi.

Sosyal medyada dağılan görüntülerde tuğamiral veyahut tuğgeneral makamına belirleme edilen askeri plakalı tek aracın resimleri de yer aldı. Görüntülerde tarikatta namaz kılan kişinin tek amiral veyahut general olduğu argüman edildi.

BAKANLIK’TAN AÇIKLAMA GELDİ

Ntv’nin haberine göre; konuya ait ulusal müdafaa Bakanlığı değişiklikle alakalı İzah yaptı. izahta harp Okullarına giriş yönetmeliğiyle alakalı “Yayımlanan Yönetmelikte bulunan düzen etme dahada geniş kapsamlı, güncel mevzuata ahenk gösteren ve dahada somut” olduğu söylendi.

Bakanlık açıklamasında, tertemiz düzenlemeyle aralarında anayasal seviye ve devletin güvenliğine karşı suçlarından da bulunduğu 30’dan çok hatali ile alakalı rastgele tek adli veyahut yönetimsel tahkikat veyahut kovuşturmaya ayni ritimde devam etmiyor olmak şartının getirildiği vurgulandı.

ÖNCEKİ MADDEDE NE VARDI?

Önceki düzenlemede harp Okuluna giriş amaciyla “Tutum ve davranışları ile kanun dışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak” ifadesi yer alıyordu.

TARİKAT MERKEZİNDEKİ AMİRAL İDDİASI

Sosyal medyada bulunan ve tek tarikat merkezinde namaz kılan tek amirale ait olduğu öne sürülen görüntüler de münakaşa konusu oldu. Askeri kaynaklardan o görüntülere ait de İzah geldi. Askeri kaynaklar “Sosyal medyada bulunan bu ve benzeyen her biçimde paylaşım gerçekliği başta olmak üzere her yönüyle dikkatle inceleniyor” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir