Milli güreşçi Burhan Akbudak'tan gümüş madalya-haberi

Norveç’in başkenti Oslo’da düzen eden hayat Güreş Şampiyonası’nda ulusal sporcu Burhan Akbudak, grekoromen stil 82 kiloda gümüş madalya aldı.

Büyükler kategorisinde evvel kez hayat Şampiyonası’nda ugras eden Burhan Akbudak, finalde Avrupa şampiyonu ve olimpiyat üçüncüsü Azerbaycanlı Rafig Huseynov ile karşılaştı.

Müsabakayı 2-1 galip gelen Azerbaycanlı güreşçi altın madalya elde ederken, Burhan gümüş madalyanın sahibi oldu.

Karşılaşmanın derhal peşinden Burhan’ın elini de havaya kaldıran deneyimli güreşçi Huseynov, şampiyonluk sevinci Azerbaycan ve Türk bayrağıyla birlikte yaşadı.

26 yaşında olan Burhan Akbudak, evvel turda Ermeni Gegham Torgomyan’ı 12-0 sayı tuşuyla, 2. turda Macar Laszlo Szabo’yu 11-0 öndeyken tuşla yenmişti.

Çeyrek finalde ABD’li Benjamin Provisor’u 10-0 sayı tuşuyla yenik eden ulusal güreşçi, yarı finalde İranlı Pejman Soltanmorad Poshtam ile yaptığı müsabakayı 5-2 kazanarak ismini finale yazdırmıştı.

Oslo’da finalde ugras eden evvel ay-yıldızlı güreşçi var olan Burhan, Türkiye’ye organizasyondaki dördüncü madalyasını kazandırdı. 2021 hayat Güreş Şampiyonası’nda erkekler hür stilde Taha Akgül ve Fazlı Eryılmaz, kadınlarda Buse Tosun Çavuşoğlu bronz madalya elde etmişti.

Cengiz Arslan hayat beşincisi

Milli sporcu Cengiz Arslan, grekoromen stil 72 kiloda hayat beşincisi oldu.

Cengiz ile Polonyalı Gevorg Sahakyan arasındaki bronz madalya müsabakası 1-1 bitti. Polonyalı güreşçi nihayet puanı aldığı amaciyla bronz madalyanın sahibi olurken, Cengiz sıkletinde beşinci sırada yer aldı.

Oslo’da evvel üç maçında rakiplerine sayı vermeyen Cengiz Arslan, yarı finalde Rus Sergei Kutuzov’a yenilmişti.

Dünya Güreş Şampiyonası, 10 Ekim sektör bugünü sona erecek.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir