Meteoroloji’den milyonlarca insanımızın yaşadığı şehirlere sarı kodlu uyarı! Rüzgar 80 km hızla geliyor-haberi

Meteoroloji genel Müdürlüğü’nden toplamda 16 ilimize sarı kodlu ikaz yapıldı. Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de yaşayan vatandaşların önlem alması uyarısında bulundu. Sarı kod, sema vaziyetinin potansiyel tehlike olduğu mananına geliyor. olasılık edilen meteorolojik olay olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler ile alakalı titiz olunması gerektiğinin altı çiziliyor.

SAĞANAK YAĞIŞ DA BEKLENİYOR

Meteoroloji’den yapılan değerlendirmeye göre ülkemizin kuzey, dahil ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, doğu Karadeniz kıyıları, Kırklareli, İstanbul Avrupa Yakası’nın şimal ve batısı, Afyonkarahisar, Antalya’nın dahil kesimleri, Muğla’nın kuzeyi, Osmaniye, Adana’nın kuzeyi, Hatay’ın batısı, Artvin, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği olasılık ediliyor.

“AĞAÇ VE DİREKLER DEVRİLEBİLİR”

Müdürlük tarafından yapılan izahın devamında ise, “Rüzgarın; Marmara ve şimal Ege ile batı Karadeniz kıyılarında şimal ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar benzeri negatifliklere karşı titiz ve sakinimli olunması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

KUZEY VE İÇ KESİMLER SOĞUYOR

Diğer istikametten sema sıcaklığının şimal ve dahil kesimlerde mevsim normallerinin 2-6 derece altında, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği olasılık ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir