Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Eylül ayında dijital paralarla ilgili pilot bir çalışma başlatılacak-haberi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 3. Enflasyon Raporu’nun tanıtımı emeliyle tek sunum gerçekleştiriyor. Konuşmasında dijital paralarla ait çalışmalara da değinen Kavcıoğlu “Dijital paralarla alakalı çalışmalarımız yoğunlukla ayni ritimde devam ediyor. Eylül ayı benzeri kaptan uygulamaya başlayacağız.” sözlerine yer verdi.

MERKEZ BANKASI’NDAN GÜNCELLEME

Merkez Bankası’ndan yapılan nihayet değerlendiremeye göre ise 2021 sene sonu amaciyla 12.2 var olan enflasyon tahmini yüzde 14.1 olarak güncellendi. ortada Bankası, 2022 sene sonu amaciyla yüzde 7.5 var olan enflasyon tahmini yüzde 7.8 olarak revize etti, 2023 enflasyon tahmini ise yüzde 5 olarak korudu. Kavcıoğlu mevzu hakkinda “Takip ettiğimiz çok frekanslı veriler, 2. çeyrekte büyümenin baz tesiriyle oldukça çok oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor. Sıkı kazanç politikası duruşunun enflasyonda düşüşü sağlama önceliği doğrultusunda kararlılıkla sürdürülmesi oynaklıklara karşı mühim tek tampon işlevi görmektedir. İhracattaki kuvvetli artış eğiliminin yanı sıra turizm faaliyetlerinin canlandırılmasıyla sene art kalanında cari işlemler hesabının çok vermesini bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.İşte Kavcıoğlu’nun konuşmasında satır başları:

“Aşılama kazanç ve maliye desteğiyle toparlanmaya ayni ritimde devam ediyor. Aşılanma oranlarının çok izlediği ülkelerde kaldırıldı. yasamsal kısıtlamalar aşılamalarda ilerleme kaydedenlerin iktisadi faaliyette dahada kuvvetli performans sergiliyor. Öncü göstergeler hizmetler piyasasinin de imalattaki toparlanmaya eşlik etmeye başladığını gösteriyor. Küresel ekonomi genele dağılan iyileşmeyi gösteriyor.

“TARIMSAL EMTİADA DÜŞÜK VE ENERJİ DIŞI EMTİA FİYATLARI FARKLILAŞTIRDI”

Emtia fiyatlarında ortalamalarda artış olsa da yakın dönemde tarımsal emtiada düşüş enerji ve enerji dışı emtia fiyatlarını farklılaştırdı. Enerji ücretleri mayıstan bu yana tekrar artış kaydetti. Toparlanmada emtia fiyatlarında görülen artışlar hızla yükselen öğrenci üretimin cevap verememesi lojistik kısıtlardan kaynaklandı. beynelmilel emtia ücretleri artışları ertelenmiş istek ve istek kısıtları gelişen gelişmiş ekonomilerde istek kaynaklı artıyor.

“KÜRESEL PİYASALARDA GELİŞMELER YAŞANIYOR”

Küresel piyasalardaki gelişmelerin gelişmekte var olan ülkelere yönelen portföy akımlarında görüyoruz. Çin dış evvel yarıda gelişmekte olanlardan portföy çıkışları görüldü. Ne vakit normalleşeceğine baz alinarak tahminler finansal piyasalar üzerinde tesirli olmayı sürdürecek.

“İKİNCİ YARIDA BÜYÜME ayni ritimde devam EDECEK”

Toparlanma salgından en çok etkilenen hizmetlerde dahada hızlı olsa da etkinlik haziran itibariyle salgın öncesi seviyelerin Daha altında. çok frekanslı veriler büyümenin baz tesiriyle oldukça çok oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor. İkinci yarıda büyümeye ayni ritimde devam edecek talepteki dengelenme cari balans istihdam üzerindeki müspet etkilerden dolayı önem istek ediyor.

“DIŞ FİNANSMAN İHTİYACI AZALACAK”

Otomotivde kuvvetli dışsatım performansı cari dengeye katkı veriyor. İthalat 2. çeyrekte dahada ılımlı seyretme izledi. ücret hareketlerinden arındırıldığında dış ticarette reel olarak dengelenme olduğunu görüyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2011 yılından bu yana çogalarak yüzde 85-90 seviyelerine ulaştığını görüyoruz. Bu gelişmenin cari açıktaki yapısal iyileşmesini finansal istikrar açısından memnuniyetle karşılıyoruz. Cari balansta 2. çeyrekte iyileşme başladı sıkı kazanç politikası müspet etkiliyor. İhracattaki kuvvetli artışın yanı sıra aşılamadaki ivme turizmle sene art kalanında cari işlemlerin çok vermesini bekliyoruz. Altın ithalatının tarihsel ortalamanın altına inmesi de belirleyicilerden biri oldu. Önümüzdeki dönemde dış kazanç saglama ihtiyacını azaltarak memleket riziko primini müspet etkileyecek.

“KISA VADELİ BORÇ VE İSTATİSTİKLERDE REVİZYON YAPACAĞIZ”

Kısa vadeli dış borç istatistiklerinde revizyon yapacağız. Brüt dış borç beynelmilel yatırım pozisyonu ödemeler dengesi revizyon kapsamında en mühim geliştirme vadeli dışsatım alacak ve borçların firmalardan direk raporlama yoluyla derlenmesi olacak. Reel sektörün dış kazanç saglama ihtiyacına baz alinarak değerlendirmeye katkı sağlayacak. neticeleri 19 ağustosta kısa vadeli dış borç istatistikleriyle birlikte paylaşacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.