Mars’ta ilk kez bir helikopter uçuşu gerçekleştirildi! İşte o anlara ilişkin görüntüler-haberi

ABD Havacılık ve feza Ajansı (NASA), Perseverance görevi kapsamında Mars‘ta minyatür helikopterin uçuşunun başarılı tek şekilde gerçekleştirildiğini ve verilerin dünyaya ulaştığını açıkladı.

İLK deney ERTELENMİŞTİ

Amerikan Havacılık ve feza Dairesi’nden Mars’taki uçuşu coskuyla beklenen helikopteri Ingenuity ile alakalı İzah Bir gün evvel yapılmıştı.

“NASA, Ingenuity Mars helikopterinin evvel uçuşunu 19 Nisan Pazartesi bugünü gerçekleştirmesini hedefliyor” denilen açıklamada, elde edilen verilerin uçuştan ani çok saat ardindan dünyaya gönderileceği belirtilmişti. Ingenuity, NASA’nın Perseverance isimli bulgu aracının içinde 18 Şubat’ta Mars’a iniş yapmıştı. Perseverance’a bağlı halde duran helikopterin geçtiğimiz pazartesi bugünü evvel uçuşunu gerçekleştirmesi planlanırken, çıkan mesele hasebiyle uçuşun ertelenmesine karar verilmişti.

3 METRE YÜKSELEREK BAŞARILI ŞEKİLDE İNDİ

Ingenuity isimli helikopter, tarihi uçuş denemesinde yüzeyden üç metre yükselerek başarılı şekilde iniş yaptı. NASA’dan yapılan açıklamada, uçuşun başarılı olduğu duyuruldu. Test uçuşu, dünyadan 173 milyon mil uzakta, Jezero Krateri isimli geniş tek Mars havzasının tabanında gerçekleşti.

TARİHİ ANLAR PAYLAŞILDI

Öte istikametten Mars’ta gerçekleştirilen helikopterli tarihi uçuşa ait görüntüler de paylaşıldı. hatri sayilir büyüklükte heyecan olusturan o anlarda ekibin mutluluğu da gözlerinden okundu.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir