Marketlerde yeni dönem! Artık bazı sebze ve meyveler elle seçilemeyecek-haberi

Ticaret Bakanlığı, marketlerde sebze ve meyve satışına tertemiz yenilemeler getirdi. bunun için göre, Bir takım sebze ve meyveler Yalnızca kapalı alanlarda satılacak, seçmece olmayacak. İşte özellikle market içi manavlarda hijyen ve dezenfekte konusunu önceleyen düzen etme ve satışına farklıklar kazançlan seçmecesi kaldırılacak var olan sebze ve meyveler: Çilek, incir, kayısı, kiraz, kuşkonmaz, mango, mantar, üzüm, yenidünya.

ÜRÜNLER TÜM AŞAMALARDA KORUNACAK

Sabah’ın haberine göre, Bir hayli üründe imalat yerinden başlayarak soğutularak muhafaza sıcaklığına ulaştırılması ve nihayet tüketiciye ulaşana civarindan geçen bütün aşamalarda savunması sağlanacak.

Ticaret Bakanlığı tebliğiyle sebze ve meyvelerin ambalajlanarak taşınmasında, depolanmasında ve perakende satışa sunulmasında uyulması koşul olan standartlar belirlendi. bunun için göre, malların ambalajlanmasında tek kullanımlık veyahut tekrar kullanılabilir ambalajlardan yararlanılabilecek.

AMBALAJLAR ecnebi MADDELERDEN ARINDIRILACAK

Mallar, ahenk gösteren şartlarda korunup taşınması sağlanacak şekilde ambalajlanacak. Ambalajlar bütün yabancı maddelerden arındırılacak. tekrar kullanılabilir ambalajlar her kullanımda besin güvenilirliğine ahenk gösteren olarak dezenfekte edilecek. Dolu ambalajlar en çok 30 kilogram ağırlığında olacak.

1 Temmuz 2022’de yürürlüğe girecek düzenlemede soğuk zincir ürünlere de düzen etme getirildi. Soğuk zincire elbet ürünler ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, Frenk üzümü, incir, kabak çiçeği, kayısı, kızılcık, kiraz, kuşkonmaz, mango, mangostan, mantar, yaban mersini, nektarin, çarkıfelek, ejder meyvesi, soya filizi, şeftali, Trabzon hurması, üzüm, vişne, yenidünya ve zerdali olarak belirlendi. Soğuk zincire elbet bu ürünler alışveriş merkezleri, hatri sayilir büyüklükte mağaza, zincir marketlerde perakende satış yerlerinin kapalı alanlarının dışında açık yerde satılmayacak. Bu ürünlerin seçilmesine destur verilmeden satış yapılacak.

ÜRÜNLERİN menfi sema KOŞULLARINDAN ETKİLENMEMESİNE DİKKAT EDİLECEK

Soğuk zincire elbet ürünler, soğutulduktan ardindan paket kullanımına ahenk gösteren frigorifik araçlarla taşınacak ve hatri sayilir büyüklükte mağaza ve zincir mağazalarda kapalı alanların dışında satılamayacak. başka mallar ise anlatilan aylarda menfi sema koşullarından etkilenmeyecek şekilde İhtiyaç duyulan tedbirlerin alınması kaydıyla kapalı alanların dışında da satılabilecek.

İŞTE YIL BOYU AÇIK ALANDA SATILACAK ÜRÜNLER

Büyük mağaza ve zincir mağazalarda sene boyu açık alanda satılabilecek ürünler balkabağı, ak lahana, karpuz, kavun, kestane, kitir mısır, muz, kitir nohut, patates, kuru sarımsak, kuru soğan, tatlı patates, üvez, yer elması, yeşil kabuklu fındık, zencefil ve badem olarak listelendi.

Greyfurt, limon, mandalina, nar, portakal, turunç, elma, armut ve ayva ise ekim-mart döneminde açık alanda satılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir