Mahkeme Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi-haberi

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHM) iş insanı Osman Kavala’nın hür bırakılması kararını uygulamayan ülkemiz amaciyla “ihlal prosedürü” başlatmasının derhal peşinden İstanbul 13. Ağır karar Mahkemesi’nde görülen evvel duruşmada  Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

ÇARŞI VE GEZİ DAVALARI AYRILDI

30 Temmuz 2021’de aralarında hukuki bağlantı olduğu gerekçesiyle birleştirilmelerine kararı verilen Çarşı ve yolcu Parkı davaları da tekrar ayrıldı. yolcu davasının tek sonraki duruşması 21 Mart’ta görülülecek

NE OLMUŞTU?

Gezi Parkı eylemlerine ait salıverilme kararının bozulmasının derhal peşinden Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı dava, İstanbul 30. Ağır karar Mahkemesinde tekrar görülmeye başlanmıştı. Çarşı azalarının de aralarında bulunduğu 35 maznun ile alakalı verilen salıverilme kararları ise Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Yargıtay, bozma kararında, yolcu Parkı ile Çarşı davasının arasında hukuki bağlantı olduğu gerekçesiyle birleştirilmelerine karar verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. İstanbul 30. Ağır karar Mahkemesi, İstanbul 13.Ağır karar Mahkemesine gönderdiği yazıda davaların birleşmesine onay verdiğini belirtmişti.

Davalar 30 Temmuz 2021’de birleştirilmiş ve maznun sayısı 52’ye çıkmıştı. Birleşme kararının derhal peşinden görülen üç duruşmada maznun Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Avrupa Konseyi'nin kararının derhal peşinden Kavala'dan açıklama İlginizi Çekebilir Avrupa Konseyi’nin kararının derhal peşinden Kavala’dan açıklama AB'den çok kati Kavala açıklaması: Endişeliyiz İlginizi Çekebilir AB’den çok kati Kavala açıklaması: Endişeliyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.