Mahkeme, Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi-haberi

Gezi davasında savcılığın mütalaasını açıklamasının derhal peşinden görülen evvel duruşma kimlik tespitleriyle başlarken Osman Kavala, duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası istenen Mücella Yapıcı ile birlikte başka sanıklar Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi de duruşmada yer aldı.

Duruşmada evvel olarak Can Atalay, usule değin itirazlarda bulundu. Atalay şunları söyledi: “Heyetiniz hukuken yanlış yapmaktadır. Sayın yargıçlar siz bu dosyada yargılama faaliyeti olarak ne yaptınız? Çarşı davası olarak nitelenen davayla alakalı kurduğunuz ara karar, adli tıpa yazdığınız yazı, bizim bozmalara ait beyanlarımızın alınması, Kavala’nın tutukluluk vaziyetine ait olarak müdafilerinin beyanları. Başka hiçbir işlem yapmadınız.”

İSTENEN ŞUYDU; GİDİN ELİMİZİ RAHATLATIN

Soruşturma ve kovuşturma aşamasında bizim hakkımızda vatan dışı yasağı konmadı, biz bunun için karşın gitmedik. İstinaf kararından ardindan da gitmedik. İstenen, denilen şuydu: Gidin elimizi rahatlatın, yabancı komplosu olarak açıklama etme çabamızın önündeki engel sizsiniz. Biz bunu elimizin tersiyle iteriz. Bu memleket bizim, biz bu memlekete aitiz.

DOSYADA HİÇBİR DELİL YOK

Bu yargılama delilsiz. Dosyada hiçbir delil yok. Ortada delil yok ama akla zarar komplo kuramları var. Provokasyon aranacaksa Fethullahçıların halka zulmüne bakılmalıdır. Savcı beynelmilel komplo arıyorsa ya delillendirecek veyahut anahtar teslim edilen Fethullahçı çetenin zabita şiddetine bakacak.

Artık biliyoruz, Beştepe’de tek toplantı yapılmış. Bu netice sonrası hak bakanı istifa ediyor. tertemiz tek gelişme. Süleyman asil geçtiğimiz hafta tek İzah yaptı. Heyetiniz Süleyman asil ile alakalı tek hatali ilaninda bulunacak mı, bulunmayacak mı? Adil yargılamayı etkilemeye girişim etmiştir. Onlar kandırıldık der, kararda sizin imzanız olur. Gelin bunu yapmayın.”

AVUKATLARDAN TANIKLARIN DİNLENMESİ TALEBİ

Osman Kavala’nın avukatı Köksal Bayraktar ise şöyle konuştu: “Bize bunun benzeri olur mu dedirten olay şudur: tek kişi görevini yapmayan mahkeme karşısında 4,5 senedir tutukludur. HTS kayıtları var. Barkey’in kaldığı otelin isimi var mı? bendeniz bilmiyorum. birlikte Karaköy’de aş yemişler. Hangi lokantada? Sordunuz mu? Sahibini, orada çalışan garsonu dinlemeniz gerekirdi. Siz karar aşamasına geldiniz. Hiçbir davada olmayan tek şeyle karşı karşıyayız. 30 siyasetçi bu davaya dahil oluyor, Ayrı olarak 700 kişi biz müştekiyiz diyor. Bunlardan tek tanesini getirelim.”

Avukat Tora Pekin “Heyetiniz hiçbir delil toplamadan, itirazları reddederek karara doğru yürüyor. Nasıl tek his yaratır bu sanıklarda, müdafilerde? Yargılama yapılmaya dönülmesi amaciyla karar alınmalı” dedi.

Avukat Evren İşler de “Dinleme kararları mahkeme dosyasında yok. Tapeler var sadece, titiz şekilde okuduğunuzda kesintiler olduğunu görüyorsunuz. Orada ne olduğunu biz bilmiyoruz? Ses kayıtlarının getirtilmesi tek zorunluluktur. Savcı, telefon görüşmelerinin onay edildiğini söylüyor. cevap vermiş olmaları bu kanıtları hukuka ahenk gösteren vaziyete getirmez. Mütaalada Tayfun Kahraman’ın katıldığı Başbakanlık resmi konutundaki müzakereler var. Bu müzakereye katılan insanların şahit sıfatıyla dinlenmesini istek ediyoruz. Dosyada ismi geçenler Şahit olarak dinlenmeli” diye konuştu.

KAVALA: yakalanmis OLMAM haklar DIŞI

Osman Kavala, savunmasında şunları söyledi:

İki ayrı suçlamadan tutuklandım. Casusluk suçlamasında ne ortada saglamak edilmiş saklı tek bilginin olduğunu, argüman makamının bunun benzeri tek bilgiyi araştırmak amaciyla rastgele tek teşebbüste bulunmamış olduğunu, casusluk suçlamasının kurucu unsurunun var olmadığını, bu öğe var olmadan casusluk suçunun kullanılmasının yasaları kötüye kullanmak mananına geldiğini beyan ettim.

Henry Barkey ile görüşmelerle alakalı rastgele tek somut bilgi, belge, delil de alana konmadığını gösterdim. Bu müzakereler Yalnızca ve Yalnızca 500 metre uzaklıktaki baz istasyonlarında verilen sinyaller gösterildi. Çalışma ofisim Taksim’e çok yakın Zati çok sık kullanılan tek güzergah üzerinde.

Sinyal çakışmalarının nihayet derece alışılmış olan olduğunu söylüyorum. Zati benim telefonumdan verilen sinyallerin hatri sayilir büyüklükte çoğunluğu çalışma ofisimin bitişiğindeki binanın üstündeki istasyondan. Benim casusluk suçundan yakalanmis olmamın Tamamiyle haklar dışı olduğu açık vaziyete gelmiştir.

MAHKEME ‘TUTUKLULUĞA DEVAM’ KARARI VERDİ

Savcı, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamını, savunmaların yapılması amaciyla süre verilmesini istek etti.

Mahkeme ise, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. talepler reddedildi, esas ile alakalı müdafaa amaciyla süre verildi.

İKİ defa salıverilme ETMİŞLERDİ

Gezi davasında yargılanan sanıklar 2015’te salıverilme etmiş, derhal peşinden 2019’da tek dava dahada açılmıştı. Aynı sanıklar, bu davada da salıverilme etmelerine karşın savcılık karara karşı çıktı ve davanın tekrar görülmesi kararlaştırıldı.

Dava tekrar görüşülmeye başlandı ve Çarşı grubu azalarının yargılandığı dava ile birleştirildi. Birleştirme kararına avukatlar tarafından itiraz edilse de dört duruşma yapıldı ve sonucunda, 21 Şubat’taki nihayet duruşmada bu iki davanın ayrılmasına hükmedildi.

Bu kararın derhal peşinden savcılık, dört Mart’ta yolcu davası ile alakalı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı, Mücella Yapıcı ve yakalanmis bulunan Osman Kavala ile alakalı ‘cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası istek etti. başka sanıklar Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin de ‘cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme’ suçundan 15 seneden 20 seneye civarindan mapus cezasına çarptırılmalarını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.