Macron: Putin, Ukrayna’ya yönelik saldırıları durdurmayı reddediyor-haberi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Şubat’tan bu yana Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı 3’üncü telefon görüşmesinin derhal peşinden yasamsal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Macron, “Bu erken reis Putin ile konuştum. Bu noktada Ukrayna’ya baz alinarak saldırılarını durdurmayı reddediyor. İnsan trajedilerinden kaçınmak amaciyla diyaloğu sürdürmek netlikle gereklidir. Çabalarıma ve temaslarıma ayni ritimde devam edeceğim. En kötüsünden kaçınmalıyız. Halkları korumak, insanlık trajedilerini önleyecek jestler elde etmek, bu savaşa nihayet saglamak amaciyla diyalogda bulunmak (Ukrayna hükümet Başkanı) reis Zelenskiy ve beynelmilel toplumla birlikte taahhüdümün anlamıdır. Kararlılığım tamdır ve öyle kalacaktır” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞME PUTİN’İN TALEBİYLE GERÇEKLEŞTİ

Fransız medyasında bulunan ve Elysee Sarayı’ndan tek kaynağa dayandırılan haberlerde ise, iki lider arasındaki telefon görüşmesinin krizden çıkış yolu amaciyla çok az umut olduğu ve müzakerenin süre gelen operasyonlar ile alakalı bilgi saglamak istek eden Putin’in talebiyle gerçekleştiği aktarıldı.

Kaynak, “Başkanın sezgisi, reis Putin’in kendisine söylediklerine bakılırsa en kötüsünün Daha gelmediği yönünde. Rusya’nın hırsı bütün Ukrayna’yı almak. Vladimir Putin’in harp emelleri değişmedi” dedi.

Haberlerde, Macron’un Putin’e “Ukrayna rejimi ile alakalı ağırbaşlı tek hatali yaptığını ve Ukrayna’nın Nazi olmadığını” söylediği aktarılarak, Putin’e Ayrı olarak “Kendine hikayeler anlatıyorsun, yalan sebepler arıyorsun. Kendine yalan söyleme” dediği belirtildi.

PUTİN, SİVİL KAYIPLARIN VARLIĞINI REDDEDİYOR

Haberlerde, Macron’un Putin’e “Tamamen Putin’in sorumluluğunda var olan bu savaşın ülkesini uzunca süre tecrit ve yaptırımlar altına sokacağını” dile getirdiği aktarılarak, Macron’un, Kiev’deki siviller amaciyla kaygı duyduğunu söylediği ve Putin’in sivil kayıpların varlığını reddettiği bildirildi.

Macron, Putin’in derhal peşinden Ukrayna hükümet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüştü. Haberlere göre Zelenskiy, halkının özgürlüğü amaciyla savaşma kararlılığını yineledi ve Rusya’nın belirlediği barış koşullarını açıkça reddettiği açıklandı.

Ukrayna hükümet Başkanı Zelenskiy'den Erdoğan açıklaması İlginizi Çekebilir Ukrayna hükümet Başkanı Zelenskiy’den Erdoğan açıklaması 'Her şeye hazırız' diyen Zelenskiy'den 'kremasyon odası' iddiası İlginizi Çekebilir ‘Her şeye hazırız’ diyen Zelenskiy’den ‘kremasyon odası’ iddiası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.