Kriz giderek büyüyor! 25 dolarlık çip 1,5 milyon aracın üretimini durdurdu-haberi

Tedarik zincirinde aksamalara neden var olan ve ahenk gösteren ücret tahminleri boşa çıkaran Covid-19 salgını, çiplerin arzında ‘kıtlığı’ beraberinde getirdi. hali hazırda yeryüzünde eşi benzeyen görülmemiş tek çip kıtlığı yaşanıyor ve bu yüzden otomobil, bilgisayar, gsm telefonu ve elektrikli ev aletleri benzeri içinde çip kullanılan Bir hayli elektronik aksamlı mahsul üretilemiyor.

1,5 MİLYONA YAKIN Otomobilin ÜRETİMİ DURDURULDU

Otomotivle başlayan kriz başka sektörlere de yayılırken; üretimdeki aksaklıkların milyarlarca dolarlık zarara kapı aralaması bekleniyor. Çip krizinin otomobil sektörüne faturası da alana çıktı. oto üretiminde kullanılan yarı iletken çiplerin 25-150 dolar arasında olduğu belirtilirken, 1.5 milyona yakın aracın imalatı çip yokluğu hasebiyle durduruldu. yeryüzünde dev oto fabrikalarının üretimine vuruş vuran çip krizi büyürken, akıllı cihazları etkilemeye başlayan krizden dolayı telefon üreticileri lansmanlarını ertelerken, ücret artışlarının ise kaçınılmaz olduğu konuşuluyor.

AKILLI TELEFONLARDA FİYAT ARTIŞI BEKLENİYOR

Son günlerde ardı ardına Bir hayli fabrika üretimini durdururken, Bir takım telefon üreticileri de lansmanlarını erteledi. Sıkıntıdan dolayı elektronik ve akıllı ürünlerin fiyatlarında ağırbaşlı artışlar yaşanması bekleniyor. Akıllı telefon pazarının üç numaralı oyuncusu Xiaomi’nin Başkanı Wang Xiang, çip krizi hasebiyle oluşan maliyet baskısının fiyatlarda artış yaşatabileceğini açıkladı.

ASIL TEHLİKE ELEKTRONİK SEKTÖRÜNDE

Dünyada başlangıçta mesele fabrikaların kapanması hasebiyle tedariklerde yaşanan belli tek süre tek gecikme olarak algılandı. General Motors, Ford, Nissan, Toyota, Honda ve Volvo benzeri hatri sayilir büyüklükte oto üreticilerinin üretimleri durdu. ama aslında otomobil sektörü dünyadaki çip tüketiminin Yalnızca yüzde 10’unu yapıyor. Asıl tehlike elektronik sektöründe. Akıllı telefon, laptop pc benzeri ürünler toplaminda üretimin beşte üçünü tek başına yapıyor. İlk sırada PC’ler var. İkinci sırada akıllı telefonlar, üçüncü sırada ise tüketici elektroniği bulunuyor. Dördüncü sırada otomobil ve beşinci sırada da sanayinin başka dalları var. Çip krizinde gelişmekte var olan ülkelerdeki otomobil fabrikaları da etkilendi. Romanya, Türkiye, Çekya, Macaristan ve Özbekistan benzeri ülkelerde, üretimini durduran firmalar oldu.

TÜRKİYE’DE ÜÇ DEV ÜRETİMİ DURDURDU

Türkiye’de Oyak Renault Bursa fabrikası 15-22 Mart tarihleri arasında üretimine mecburi ara verdi. Tofaş, Bursa fabrikalarında imalatı 19 Mart’ta durdurdu. 5 Nisan’da tekrar hizmete geçecek var olan Tofaş, fabrikada periyodik bakım yapıyor. Ford Otosan ise bugünden başlamak üzere üretime 9 Nisan’a civarindan ara verdi.

Türkiye’de otomobil endüstri üretiminin 2021’de 1.5 milyon adet düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Krizin Türkiye’de başka fabrikalara yayılması halinde, 2021’de iki ila 5 bin adetler düzeyinde imalat kaybı yaşanabileceği olasılık ediliyor. ama bu kaybın sene içinde telafi edilebileceği söyleniyor.

ÇÖZÜM YOLLARI ARANIYOR

Çözüm amaciyla çeşitli çabalar da var. Intel 20 milyar dolara Arizona’da iki hatri sayilir büyüklükte çip fabrikası kurma yolunda adımlar atıyor. Mikro işlemci ve mikro denetleyici ürünleri üreten firmalar da üretimdeki daralma dışında başka meselelerle ilgileniyor. En hatri sayilir büyüklükte üreticilerden NXP ve Infineon’un Teksas fabrikaları belli tek süre olarak kapandı. Japon Renesas’ın tek fabrikasında da yangın çıktı. Bu tür meseleler da çözüm bulunmasını engelliyor.

AKILLI TELEFON ÜRETİCİLERİ DERTLİ

İşin akıllı telefon ayağında hatri sayilir büyüklükte üreticiler hayli dertli. Tayvanlı tek araştırma firması var olan TrendForce, sene 2. çeyreğinde akıllı telefon üretiminin yüzde 5 etkileneceğini olasılık ediyor. Çiplere senede 58 milyar dolar harcayan iki trilyon dolarlık Apple dahi tertemiz modeli iPhone 12’nin lansmanını geçen sene iki ay ertelemek zorunda kalmıştı. Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte çip üreticilerinden var olan Samsung ise ‘ciddi tek dengesizlik’ oluştuğu vurgusu yaptı. Markanın tertemiz Note serisinin lansmanı da gecikecek. (Takvim)

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir