Kritik görüşmeye saatler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasında ilk temas gerçekleşti-haberi

Tüm gözlerin çevrildiği NATO Liderler Zirvesi Brüksel’de başladı. 30 ülkenin öncüsü aile resimi amaciyla tek araya geldi. resim çekimlerinin derhal peşinden zirvenin oturumlarla ayni ritimde devam edeceği bildirildi.

SOSYAL ara KURALLARINA UYULDU

Koronavirüs salgınından bu yana evvel kez surat yüze gerçekleştirilen zirve kapsamında liderler yasamsal ara kaidenine ahenk gösteren olarak aile resimi çekimine katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aile resimi çekiminde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile taraf yana poz verdi.

AYAKÜSTÜ İLK GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden aile resiminin çekilmesinin derhal peşinden ayaküstü evvel müzakereyi gerçekleştirdi. Görüntülerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın koluna dokunduğu görülüyor.

BIDEN az BİR AÇIKLAMA YAPTI

ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi amaciyla NATO Karargahı’na geldikten ardindan genel Sekreter Jens Stoltenberg’le kısa İzah yaptı. Avrupa’ya ileti gönderen Biden, “ABD yanınızdadır.” dedi.

GÖRÜŞME 1.5 SAAT SÜRECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 18.00’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden ile görüşecek. İki liderin 45 dakika olarak tasarilanan görüşmesi tek buçuk saat olarak tekrar revize edildi. ağırbaşlı görüşmede masada Bir hayli başlığın olacağı, ilişkilerin gerilmesine neden var olan F-35 konusundan Biden’ın sözde ‘soykırım’ iddialarına civarindan Bir hayli alanda mühim konular liderler düzeyinde masaya yatırılacak.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve amaciyla Belçika’ya uçmadan evvel Bir gün evvel havaalanında tek medya toplantısı düzenlemişti. Toplantıda Biden’ın sözde ‘soykırım’ olayıyla alakalı net konuşan Erdoğan, “Biden ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı seçilmesinin derhal peşinden evvel Müzakeremiz olacak. Türkiye-ABD ilişkilerini masaya yatırmamız gerekiyor. müzakere alanımız çok geniş, 24 Nisan (Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak onay etmesi) bizim amaciyla çok olumsuzdu. Bunu gündeme getirmeden geçmemiz doğru değildi. ülkemiz rastgele tek memleket değildir. İnşallah 24 Nisan’ı unutturacak adımlar atarız” sözlerine yer vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir