Kredi çekecekler için emsal karar! Müşteriye zorla hayat sigortası yaptıran banka parayı iade edecek-haberi

İstanbul’da mali müşavirlik yapan 36 yaşında olan İsmail Fatih Kaymak, takriben tek sene evvel tek hususi bankadan 100 bin liralık gereksinim kredisi çekti. Kredi işlemleri esnasında banka onayı olmadan kendisine hayat sigortası yaptı. Kredi çektikten sonraki 30 vakit içinde bankadan bu sigortanın iptalini istek eden İsmail Fatih Kaymak’ın isteği bankadan reddedildi. Kaymak, bunun üstüne Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme hayat sigortasının İsmail Fatih Kaymak’ın açık onayı olmadan yapıldığına karar verdi ve paranın iadesini istek etti. Tüketici Mahkemesi’nin bu kararınemsal teşkil ettiğinisöyleyen İsmail Fatih Kaymak, “Vatandaşlarımız bankaların dayattığı hayat sigortasının mecburi olmadığını bilmeli” dedi.

“BİN 580 LİRA kazanç İADESİ GERÇEKLEŞTİ”

İsmail Fatih Kaymak, “Bir bankadan tüketici kredisi kullandım. Kullandığım krediye güvenerek hayat sigortası oluşturduklarını söylediler. Bankaya istemediğimi söyledim. Ve kazanç iadesi istek ettim. ama bankadan ret yanıtı aldım. bendeniz de yasal hakkım var olan Tüketici ortada hakem Heyeti’ne müracaat yaptım. Sonrasında alakalı banka bana dava açtı. ama Tüketici Mahkemesi lehime karar verdi ve bin 580 Lira benzeri tek kazanç iadesi olacak. Vatandaşlarımız hayat sigortasının mecburi olmadığını bilmeli. aynı zamanda illa kredi çektikleri bankadan değil, istek ettikleri tek bankadan hayat sigortası yapabileceklerini dile getirmek isterim” diye konuştu.

“SADECE KİŞİ İSTERSE SİGORTA YAPILABİLİR”

Bankanın karara itiraz ettiğini söyleyen Avukat Cansu Bektaşlı, “Müvekkilim tek bankadan 100 bin liraya yakın tek gereksinim kredisi çekiyor. Bankada bunun için güvenerek tek hayat poliçesi yaptırıyor. Müvekkilim hayat poliçesini iptal ettirmek istediğinde banka kendisine iptalin mümkün olmayacağını söylüyor. Oysa Tüketici Kanunu’nda açıkça tek karar var. kişi isterse Yalnızca sigorta yapılabilir. Biz de müvekkilim ile Tüketici ortada hakem Heyeti’ne başvurduk. Tüketici ortada hakem Heyeti lehimizi karar verdi. Kişiye zoraki olarak hayat poliçesi yaptırılamayacağına ait karar sundu. Banka ise bu kararı Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. ama Tüketici Mahkemesi de bizim lehimize karar verdi. Müvekkilimden aldıkları kazanç art iade edilecek” dedi.

“VATANDAŞLAR TÜKETİCİ ortada hakem HEYETİ’NE BAŞVURMALI”

Bankaların kişilere mecburi olarak hayat sigortası yaptıramayacağını belirten Avukat Bektaşlı; şöyle konuştu:

“Bankalar kredi alırken genel işlem koşulu olarak sözleşmelerine bu hayat poliçelerini ekliyor. Tüketici ise bu işlemleri tam bilmediği amaciyla krediyi çekmek zorunda kalıyor. Vatandaşlarımız bunun benzeri tek vaziyetle karşılaştığı vakit evvel önce bankaya gidip hayat poliçesinin iadesini istek etmeli. derhal peşinden Tüketici ortada hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmalı. tek de vatandaşlarımız şunu bilmeli ki tüketici dava amaciyla harç ödemekten muaf. Zira vatandaşlarımız dava açarken ‘bir de dava açmak amaciyla kazanç mı vereceğim’ diyor. tekrar bu süreçte vatandaşlarımızın dikkat etmesi koşul olan konulardan biri ise kredi çektikten 30 vakit içinde şikâyetin gerçekleştirilmesi gerekiyor”

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir