Koronavirüsün sıfır noktasında binlerce kişi festivalde eğlendi, dünyanın geri kalanı onlara baktı-haberi

Çin’in Hubei eyaletinde bağlı Vuhan şehrinde geçtiğimiz sene tek Aralık’ta evvel Kovid-19 vakasının tespit edilmesinin derhal peşinden 11 Mart’ta hayat sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel salgın duyuru edilmişti. Mart ayından bu yana Kovid-19 salgını ile bütün yeryüzünde olay sayıları ve can kayıpları artmaya ayni ritimde devam ederken, Vuhan’da binlerce kişi müzik festivaline katıldı. Çin’de 5 hergün tek Mayıs ulusal Bayramı’nın evvel gününde Vuhan’daki Garden Expo’da iki vakit sürecek var olan Vuhan Strawberry Müzik Festival’i başladı. Festivale katılan binlerce kişi maskesiz ve yasamsal mesafesiz şekilde doyasıya dans ederek eğlendi. Festival geçtiğimiz sene ise Kovid-19 hasebiyle çevrimiçi olarak yapılmıştı.

“BU GÜNLERE GELMEK basit OLMADI”

Organizatörler, festivale Bir gün evvel takriben 11 bin kişinin katıldığını ifade etti. Festivale katılan ve Vuhan’da ikamet eden 23 yaşında olan Gao Yuchen, “Geçen sene korona virüsten muztariptik. bu erken bulunduğumuz yere gelmek basit olmadı. Buradaki yurttaslar hatri sayilir büyüklükte çaba sarf ettiler ve hatri sayilir büyüklükte tek bedel ödedi. bu sebeple burada olduğum amaciyla çok heyecanlıyım” dedi.

DÜN 16 YENİ olay TESPİT EDİLDİ

Çin’de cumartesi bugünü 16 tertemiz olay tespit edilirken, saptanan tertemiz vakaların çoğunu yurtdışı kaynaklı olduğu ifade edildi. Çin’de toplaminda olay sayısı 90 bin 671’e ulaşırken, salgının başından bu yana dört bin 636 kişi virüs hasebiyle hayatını kaybetti.

265 MİLYON KİŞİYE AŞI UYGULANDI

Çin ulusal sağlık Komisyonu tarafından cumartesi bugünü açıklanan bilgilere göre, Bir gün evvel memleket genelinde takriben 11,6 milyon Kovid-19 aşısı uygulandığı ve tatbik edilen toplaminda aşı sayısının 265 milyonu aştığı belirtildi.

Dünya genelinde toplaminda olay sayısı 153 milyon 337 bin 974’e, toplaminda can kaybı ise üç milyon 212 bin 694’e ulaştı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir