Koronavirüs dünyanın en yüksek noktasına erişti! Everest Dağı’na tırmanın dağcının testi pozitif çıktı-haberi

Koronavirüs testi müspet çıktıktan ardindan BBC’ye konuşan Norveçli dağcı Erlend Ness, 8 vakit hastanede karantinada kaldığını söyledi. Erlend Ness’le birlikte dağa tırmanan tek şerpanın (yerli dağcı-rehber) testinin de müspet çıktığı bildiriliyor. Norveçli dağcı virüsü nasıl kaptığından emin değil ama tek olasılık Kumbu Vadisi’ndeki çay evlerinden birinde almış olabileceğini düşünüyor.

Dağcı, geriye doğru baktığında, bu süreçte kendisini savunmak amaciyla dahada çok önlem alabileceğini ellerini dahada çok yıkayıp bütün vakit maske takabileceğini söylüyor, “Tırmanışta Bir hayli maske kullanan yok” diye de ekliyor.

ÜÇ TESTTE DE POZİTİF ÇIKTI

Ness 6 vakit civarindan dağlarda kaldıktan ardindan 15 Nisan‘da helikopterle kurtarılmış. Nepal‘in başkenti Katmandu‘da iki ayrı hastaneye götürülen dağcı yapılan üç testte de müspet çıkmış. 22 Nisan’da yapılan nihayet testinde ise negatif çıkmış. Şimdi Nepal’in başkenti Katmandu’da arkadaşlarıyla kalıyor.

NEPAL YANACILARA NE TÜR ÖNLEMLER UYGULUYOR?

Nepal’de ilkbaharın gelişiyle birlikte Nisan ayında, pandemi hasebiyle tek senedir kapalı var olan tepeler turizme açıldı ve memleket dışından yüzlerce dağcının tırmanış amaciyla Nepal’e akın etmesi bekleniyor.

Katmandu Post gazetesinin haberine göre Nepal, genel turizm gelirlerinin dışında Yalnızca Everest’e tırmanma ruhsatlarından senede dört milyon dolar kazanıyor. Nepal Göç Dairesi’nin verdiği bilgiye göre, ülkeye gelen bütün turistlerden, evvel uçuşlarından evvelki 72 saat içinde alınmış ve negatif çıkmış tek Covid test neticesi isteniyor.

Yeni Covid varyantlarının çıktığı ülkelerden gelenlere Ayrı olarak otelde 10 vakit karantina uygulanıyor. 5 vakit ardindan yapılan test negatif çıkarsa bu kişilerin var olan 5 vakit hanede karantinaya geçmelerine destur veriliyor.


BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir