Korona vakaları rekor kırdı, uzmanından hayati uyarı geldi: Virüs artık 1 dakikada bulaşıyor-haberi

Türkiye’nin koronavirüs salgınında 3’üncü dalganın içinde olduğunu belirten Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, peş peşe ağırbaşlı ikazlarda bulundu.

HalkTV’de konuşan Prof. Dr. Cinel, hasta kisi sayısının her geçen vakit arttığını belirterek “Beş dakikada bulaşan virüs tek dakikada bulaşır vaziyete geldi” yasamsal ara ikazı yaptı.

“ACİL vaziyetler DIŞINDA HASTANELERE GİTMEYİN”

Önümüzdeki tek hafta süresince aciliyetli hastalar dışında kimsenin hastanelere gitmemesini öneri eden Cinel, “Öyle tek dönemdeyiz ki şakası yok, her biri tek adım art çekilsin” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Cinel’in izahları şöyle:

“Yoğun bakımlardaki doluluk oranları ağır hasta kisi sayısının artışı ile doğru orantılı. Kasım ayındaki 2. dalgada 59 bin 980 ağır hasta kisi sayısına ulaşmıştık ve yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75-80’lere ulaşmıştı. Aslında bu doluluk oranını da yüzde 100 demiştik. Her alanda bu doluluk oranı derhal hemen aynıydı. Bunu Sahiden istemiyoruz çünkü tıbbi bakım kalitesi düşüyor.

“RESMEN 3. DALGANIN İÇERİSİNDEYİZ”

Dün açıklanan rakama göre, iki bin182-2 bin 200 civarında tek ağır hasta kisi sayımız var ama resmen 3. dalganın içerisindeyiz. Çok mühim ve değişik durum laf konusu. Zira olay sayımız 42 binleri aşmış durumda, bu 2. dalgada maksimum 33 binlerdeydi. Şu anda 42 bindeyiz ve nereden döneceğini hiç bilmiyoruz. Önce olay sayısı duracak zirveden art dönüş başlayacak asgari tek 10-12 vakit ardindan ağır hasta kisi sayısına yansıyacak.

“ACİL DEĞİLSE HASTANELERE GİTMEYİN”

Ramazan ayına başlamadan, bu tek sonraki tek hafta çok ağırbaşlı önlemlerin ferdi alınması koşul olan tek haftadayız. Hastanelere lütfen onuncu hafta aciliyetli olmadığı sürece kanserle ilişkili, kalple ilişkili, göreceli aciliyetli olmadığı sürece vatandaşlarımızın gelmemesi ve sağlık sisteminin üzerindeki yükün belli oranda hafifletilmesini rica ediyorum.

“BU VİRÜS dahada ÖLDÜRÜCÜ”

En aciliyetli yapılması koşul olan şey herkesin tek adım art çekilmesi lazım, bu seferberlikle aşılabilecek tek şey, yurttaşlık bilinciyle aşılabilecek tek şey. ‘Biz bu işin üstesinden geldik’ algısını tek kenara bırakmamız lazım. Şu anda aşılama ayni ritimde devam etmekte 65 ıslak üstünü aşıya ulaştırabildik ama karşımızda değişen tek virüs var. Mutant virüs var.

İngiliz mutantının yaygınlığı ülkemizde yüzde 75’e ulaştı. Bu manada virüs değiştiği amaciyla dahada toy hasta kisi gruplarına etki ediyor. Yoğun bakıma aldığımız hasta kisi grupları artık 45 ile 60 ıslak arası. Bu virüsün şu anda mutant halinin özelliği dahada öldürücü yüzde 50-60’larda dahada öldürücü.

“ŞU ANDA ÇOK çabucak BULAŞIYOR”

Bu virüs şu anda çok hızlı bulaşıyor. 5 dakika hasbihal ederken bulaşan virüs şimdi tek dakikada bulaşır vaziyete geldi. o nedenle çok dikkat etmemiz lazım. Aile içi kapalı alanlarda bulaş dahada fazla, dışarıda yürüyüş amaciyla spor amaciyla çıktığımızda dahi kalabalıklardan ırak durmamız gerekiyor.

Hızlı bulaştığı amaciyla hasta kisi sayımız artıyor ve sağlık çalışanları bizler huzurlu hissedemiyoruz. Lütfen yurttaşlık bilinci içinde her biri bunun için muavin olsun ve total olay sayılarını izlesin. Ağır hasta kisi sayımız kasım ayına oranla dahada az bu avantajlı tek şey, aşıyı 65 ıslak üstüne belli oranda ulaştırabildik. 65 ıslak üstü ağır hasta kisi sayımızda tek azalma olabilir.

“SERVİS YATAKLARIMIZ süratle DOLUYOR”

Ama şu çok mühim hastanedeki servis yataklarımız hızla doluyor, bu hız ağırbaşlı tek hız bunun bilincinde olması lazım vatandaşlarımızın. Ertelenebilir sağlık hizmeti gereksinimleri varsa mümkün olduğunca tek 10 vakit 15 vakit ertelesinler. aciliyetli olmadıkça ötelesinler ertelesinler lütfen. Önümüzü görmemiz lazım çünkü. Yoğun bakımlarda yüzde 10-20 yatak boş kalması lazım ki tıbbı hizmet kalitesi düşmesin.

“MUTANT VİRÜS YENİ SİLAH GELİŞTİRDİ”

Şu anda İngiliz mutantında veyahut Afrika mutantında dahada toy yaşlara tertemiz silahlar geliştirdi, mikrop bu sebeple bizim hızlı tek şekilde aşılamayı gerçekleştirmemiz lazım. Bu tek sonraki hafta çok önemli. Frene basarsak tek sonraki ay deşarj olma olabilir.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir