Kontrolden çıkan ve Dünya’ya düşeceği açıklanan dev roket ilk kez görüntülendi-haberi

Dünya’yı alarma geçiren, kontrolden çıkan Çin’in yörüngedeki Long March 5B roketinin evvel görüntüsü gökbilimciler tarafından yayınlandı.

“BU ROBOTİK TESİSİMİZİN İNANILMAZ YETENEKLERİNİ GÖSTEREN BİR OLAY”

Dünya’dan 700 kilometre uzakta var olan roketin görüntüsünü ‘Elena’ robotik teleskopuyla görüntülemeyi muvaffak olan İtalyan gökbilimci Gianluca Masi, “Gökyüzü inanılmaz derecede parlaktı. Bu koşullar görüntülemeyi oldukça güç tek vaziyete getirdi. ama robotik teleskopumuz sayesinde roketi görüntülemek başarılı oldu. Bu robotik tesisimizin semandaki nesneleri izleme konusundaki inanılmaz yeteneklerini gösteren tek olay” diye konuştu.

8-10 MAYIS‘TA YERYÜZÜNE DÜŞECEK

Çin’in feza istasyonunun anne modülünü taşıyan Long March 5B roketi 29 Nisan’da Hainan adasından başarıyla kalkış yapmış, uzayda roket modülden ayrılarak kontrolden çıkmıştı. Saatte 27 bin 600 kilometre hızla Dünya’nın Çevreninden dönen roketin atmosferden geçerek hafta sonu Dünya’ya düşeceği olasılık ediliyor.

“NEREYE DÜŞECEĞİ ama BİRKAÇ SAAT KALA TAHMİN EDİLEBİLİR”

Roketin 8-10 Mayıs arasında yeryüzüne düşmesinin beklendiği açıklandı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Mike Howard, roketin dünyanın hangi noktasına düşeceğinin çarpmaya ama ani çok saat kala olasılık edilebileceğini aktarmıştı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir