'Koç yiğitler' tarihi Kırkpınar'da buluşacak-haberi

Dünyanın en uzunca süre süre gelen spor organizasyonlarından, Türk’ün mertlik, yiğitlik ve centilmenliğini tek arada sergilediği 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde boy gösterecek üç bine yakın pehlivan, giydikleri kispetle çayıra tekrar tek kültürün elçileri benzeri çıkacak.

Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun “Meydan” şiirinde bulunan “Şu yeryüzü er meydanı, Gönül sevmez her meydanı, Yüreksize yorgan döşek, Koç yiğide ver meydanı.” dizelerinde olduğu benzeri pehlivanlar, kürsü uygulamak amaciyla yiğitçe en iyi mücadeleyi sergileyecek.

Kırkpınar davulcularının güreş havaları; pehlivanları peşreve, güreş severi de pehlivanların centilmenlik, yiğitlik dolu güreşlerini seyre çağrı edecek.

Cazgır ise meydanda yiğitlikle öne çıkmaya gelen pehlivanları “Hayde bre koç yiğitler” diye salavatlayacak.

Yağlı güreşin olimpiyatı sayılıyor

Kültürel kalıtın edep ve adapla sergilendiği, yağın çayıra karıştığı efsanenin 660. randevusu 9-11 Temmuz’da gerçekleşecek.

Her pehlivanın kürsü yapma hayalini taşıyan “Yağlı güreşlerin olimpiyatı” olarak değerlendirilen, geleneğin Bir takım değişikliklere karşın korunduğu Kırkpınar, pehlivanların güreşmek istediği er meydanlarının başında geliyor.

Minikten teşvike, tozkoparandan ayağa, desteden başaltına başka boylarda güreşen her pehlivanın hayali, “çayırın yıldızları” olarak anılan baş boyunda güreşmek. Kırkpınar izleyicisinin neticenini en çok heyecan ettiği güreşler ise başpehlivanlık müsabakaları.

Pazar bugünü gerçekleşecek başpehlivanlık müsabakalarında 40 dakika süresince iki rakip birbirine üstünlük sağlayamazsa “altın puana” geçilecek. Bu kisimda nokta alan galip sayılacak.

Başpehlivanlık ödülleri bu sene arttı. Edirne Belediyesince verilecek ödül, belediye encümenince başpehlivana 60 bin lira, ikinciye 38 bin lira, üçüncüye de 20 bin Lira olarak belirlendi.

Favori isimler

Geçen sene Kırkpınar çayırına çıkamayan ve Er Meydanı’nı özleyen pehlivanların her biri kürsü uygulamak amaciyla kispet giyecek.

660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde baş boyunda güreşecek ve başpehlivanlık amaciyla popüler gösterilen isimler şunlar:

“Geri vitessiz pehlivan” Orhan Okulu

Er meydanlarının “Geri vitesi olmayan pehlivanı” olarak anılan Antalya Kumlucalı Orhan Okulu, tekrar popüler isimler arasında yer alıyor.

Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’nde üst üstüne 6 sefer başpehlivan olarak tarihe geçen pehlivan Orhan, kazanmak amaciyla yağlanacak. Bu sene Kumluca’da Serhat Gökmen’i yenerek başpehlivan olan, Nilüfer Belediyesi 59. Çalı Güreşleri’nde Ali Gürbüz’ü yenerek başpehlivan var olan Orhan Okulu Kırkpınar’a hazır olduğu mesajlarını verdi. Orhan Okulu 2015 ve 2018 yılları başpehlivanı oldu.

“Uzun pehlivan” Ali Gürbüz

“Uzun pehlivan” Ali Gürbüz, her sene popüler isimlerinden. Önceki senelerde yaşadığı sakatlık, doping cezası hasebiyle tek vakit ayrı kaldığı çayırlarda dönüşünde rakiplerini zorlayan Ali Gürbüz nihayet yapılan 2019 yılındaki Kırkpınar’ın başpehlivanı olmuştu. 2011 ve 2012’de de başpehlivan var olan Ali Gürbüz, bu senede rakiplerini zorlayacağa benziyor.

“Çayırın beyefendisi Recep Kara”

Ordulu Recep Kara, 2018 senesi güreşlerinin 3. tur karşılaşmasında, Ali Gürbüz ile karşılaşmış, alan hakemlerinin galip gelen ile alakalı tereddütte kalması neticesi kule hakemliğinin kararına başvurulmuş, derhal peşinden kule hakemleri tekrar tekrar görüntüleri izleyerek galibi Ali Gürbüz olarak açıklamıştı.

Hakemleri eleştirdiği ve kızgınlıkla “Benim amaciyla Kırkpınar bitmiştir” şeklinde yaptığı izaha bağlı var olan 2004, 2007, 2008 ve 2016 yıllarının yıldız başpehlivanı Recep Kara, salgın hasebiyle yapılamayan güreşlerin tek öncesindeki organizasyona (2019) katılmamıştı.

Hırslı ve teknik güreşiyle Bilinen çayırın beyefendisi olarak anılan Recep Kara, bu sene rakiplerinin çekindiği ad olarak kispetini giyecek.

“Er Meydanı’nın şimal yıldızı” Fatih Atlı

Ustası Bayram Ertan’ın teşvikiyle 15 yaşında Ladik Belediyespor’da güreşe başlayan Fatih Atlı, 2000’de evvel kez çıktığı Kırkpınar çayırında final güreşi yaptı.

Fatih Atlı, sonraki senelerde çeşitli boylardaki başarısıyla başpehlivanlığa civarindan yükseldi. Kürsü yapmada belli tek istikrarı görülmese de güreşteki çevikliği hasebiyle Bir hayli popüler isminin “kemerini yakan” ad olarak öne çıkıyor.

Bu sene kemer yakmaya değil kemer almak üzere çıkacak Fatih Atlı 2014 seneninde başpehlivan olmuştu.

“Altın nokta ustası” Mehmet Yeşil Yeşil

Kırkpınar’da 2009 ve 2010 yıllarının başpehlivanı olarak nihayet senelerin altın kemere en yakın isimlerinden Antalyalı atadan güreşçi Mehmet Yeşil Yeşil, nihayet senelerdeki sessizliğini bozmak amaciyla yağlanacak. Yeşil pehlivan altın kemerde seri yakalamak hedefiyle çıkacağı çayırda kürsü hedefiyle kol bağlayacak.

“Peşrev ustası” Şaban Yılmaz

Er meydanlarında çektiği peşrevle bu konudaki ustalığını gösteren, tribünleri en çok coşturan güreşçilerin başında gelen 644. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Şaban Yılmaz, er meydanında peşrevleriyle seyirciyi coşturacak.

2003 yılından beri baş kategorisinde güreşen, hırslı yapısıyla bilenen ve kati el enseleriyle meşhur Şaban Yılmaz’ın bu sene rakiplerini çok yoracağa benziyor.

Bu isimlerin dışında hızlı hareketleriyle “Örümcek adam” denilen Serhat Gökmen’in sürpriz yapacağı konuşulan kulislerde, geçtiğimiz hafta annesini kaybeden “Dadaşların turbosu” Hamza Köseoğlu’nun performansına bu Vaziyetin nasıl yansıyacağı da heyecan konusu.

Osman Aynur, Furkan Durmuş Altın, Hüseyin Gümüşalan, Hasan Cengiz, Ertuğrul Dağdeviren, Cengizhan Şimşek, Tanju Gemici seyretme zevki çok güreşler sunacak isimler arasında yer alacak.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir