Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat-haberi

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye yaptığı saldırılarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Dünyanın tepkisine neden var olan gerilime cumhuriyet milletçe partisi öncüsü Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere muhalefet liderleri yaptıkları açıklamalarla kati reaksiyon gösterdiler.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A BM ÇAĞRISI

CHP öncüsü Kemal Kılıçdaroğlu, yasamsal medya hesabından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a dikkat çeken tek çağrıda bulundu. “İsrail’in yaptığı katliamdır” değerlendirmesi yapan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’a açık çağrı yapıyorum; BM’yi dahada faal olmaya zorlayacak girişimleri derhal başlat!” ifadelerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU’NDA FİLİSTİN’E ASKERİ DESTEK ÇAĞRISI

Saadet öncüsü Karamollaoğlu, İsrail’in ama güçten anladığını ve bu gücü harekete geçirmenin vakitinin geldiğini ifade ederek, “Türkiye olarak nasıl ki Azerbaycan amaciyla askerî destek sağladıysak, Filistin amaciyla de asgari aynı desteği sağlamamız gerektiği kanaatindeyiz. Şimdi buradan iktidarı bu konularda adım atmaya çağrı ediyorum” dedi.

DAVUTOĞLU: GÜN İCRAAT GÜNÜDÜR

Gelecek Partisi genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise İsrail’in saldırıları sonrası “Gün icraat günüdür. mesele Kudüs’se, mesele Mescid-i Aksa ise gerisi teferruattır.” dedi.

BABACAN: İSRAİL’İ BU SALDIRILARA derhal nihayet VERMEYE çağrı EDİYORUM

DEVA Partisi genel Başkanı Ali Babacan ise “Gazze’ye yapılan saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu vefat eden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara aciliyetli şifalar diliyorum. İsrail hükûmetini bu saldırılara derhal nihayet vermeye çağrı ediyorum.” reaksiyonunu gösterdi.

NE YAŞANDI?

İşgal altındaki doğu Kudüs, Şeyh operatör Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere mecburi göç tehdidi hasebiyle gergin günlere oyun alani/sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da mukaddes Şehirdeki gerilimi tırmandırıyor.

İsrail polisi, 7 Mayıs’ta yatsı namazı esnasında Mescid-i Aksa’yı basarak, cemaate plastik Mermi ve ses bombalarıyla müdahale etmişti. alanda tansiyonu artıran saldırıda, 205 Filistinli yaralanmıştı.

İsrail polisi, bu erken da fanatik Yahudilerin baskınını engellemek amaciyla Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik Mermi ve ses bombalarıyla saldırmış, olayda 331 kişi yaralanmıştı.

Mescid-i Aksa Çevrenindeki saldırıların derhal peşinden Hamas’ın İsrail’e roketlerle hücum düzenlemesine İsrail harp uçaklarıyla karşılık vermiş ve 9’u bebek 20 sivil hayatını kaybetmişti.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir