Kılıçdaroğlu’ndan CHP’li belediyelere talimat: ‘Askıda defter’ uygulaması başlatın-haberi

Partisinin belediye başkanları ile online görüşen CHP genel reis Yardımcısı Kemal Kılıçdaroğlu, esnafa, gündelik çalışanlara ve mahalli sanatçılara destek olunması amaciyla direktifi verdi.

“İCRA İŞLEMLERİ KESİNLİKLE DURDURULMALI”

Belediye başkanlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Kendilerinin yaptıkları kongreden ardindan ülkemiz kırmızıya boyandı. Yapması koşul olan görevleri, belediye başkanlarım yapıyor. Suların kesilmemesi önemli. Su yasamsal tek olay. İcra işlemlerinin netlikle durdurulması gerekiyor. Aileler, özellikle bebek ile alakalı çok duyarlılar. Bir takım belediye başkanı arkadaşlarım da ifade ettiler. CHP’li belediyeler de duyarlı. Telefona gelen yardıma cevap verdiklerini, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği istikametinde verdiğiniz sözü tuttuğunuzu da kamuoyuyla paylaşın.

‘ASKIDA DEFTER’ ÇAĞRISI

Dün katıldığım tek programda ifade etmiştim, gecekondu bölgelerinde veresiye defterine yazıyorlar. Bunun meblağı 5-6 bin lirayı geçmiyor. ‘Askıda defter’ uygulaması diye tek şey başlatabilirseniz, gecekondu bölgelerinde tek kişinin 300-400 liralık harcama yapmıştır ve veresiye defterine yazdırmıştır. bunun benzeri tek uygulamayı başlatırsanız çok iyi olur. Derin yoksulluğu yaşayan ailelere en mühim katkıyı yapmış, olursunuz.”

“YEREL SANATÇILAR SIKINTILI”

Esnaflar, en hatri sayilir büyüklükte sıkıntıyı yaşayanlar doğru ama onların yanında çalışanlar dahada hatri sayilir büyüklükte sıkıntıyı yaşıyorlar. hemide esnaf hemide esnafın yanında çalışanların desteklenmesi lazım. hergün yaşayan yol satıcıları var. Bunlar da sokağa çıkamayacaklar. Bunların ailelerin çok dahada hatri sayilir büyüklükte ihtiyaçları alana çıkabilir. Kimin aracılığıyla ulaşırsınız bilmiyorum ama ulaşılması lazım. tek başka mühim ağırbaşlı mesele alanı düğün salonları ve düğün salonlarında mesleğini icra eden sanatçılar.

Özellikle mahalli sanatçılar sıkıntılı tek ortamdalar. Zira bu yurttaslar tek şekliyle yasama tutunmaya çalışıyor. tek arkadaşımız söyledi, pazarcıların elindeki malları belki alıp fakir ailelere dağıtma şeklinde uygulama yapabilirsiniz. Turizmcilerin çok ağırbaşlı problemleri var ama onların en hatri sayilir büyüklükte arzusu ile alakalı karar alındı ama devletten hibe bekliyorlardı ama hibe şansları yok.

“AŞIYI YAPTIRAMIYORSANIZ BİZ ÇÖZELİM”

Aşı ile alakalı çok ağırbaşlı haksızlıklar, torpiller var. Şunu, çok kolayca çıkıp söyleyebilir miyim? Kardeşim aşı konusunu çözemiyorsanız, bizim büyükşehir belediye başkanlarına yetkiyi verin, bu meselesi çözerler. Maskeyi dağıtamadınız biz çözdük, aşıyı yaptıramıyorsunuz biz çözelim.

Bunu dile getirmek isterim. Zira biz Sahiden de bunu yapabiliriz. bütün yurttaşları da aşılayabiliriz, elbet parasını merkezi yönetim saglamak kaydıyla. Bu aşılamadaki adaletsizlik ile alakalı sizin geçirdiğiniz soruşturmalar ile alakalı bizi bilgilendirirseniz çok hoşnut oluruz. bendeniz dillendiririm, size baz alinarak bu tür saldırılar engellenmiş olur. Bizi tek dahada engellemesinler diye önüne geçmiş oluruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir