Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın imzaladığı ‘bölge sistemi’ tam bir garabettir-haberi

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde farklık Yapılmasına değin Yönetmelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KILIÇDAROĞLU: İKTİDARA GELİR GELMEZ KALDIRACAĞIZ

CHP öncüsü Kemal Kılıçdaroğlu da yasamsal medya hesabından yönetmeliğe reaksiyon gösterdi.

“Erdoğan’ın imzaladığı ‘bölge sistemi’ tam tek garabettir” diyen Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:

* Saray, hayatı zorluklarla dolu var olan Polisimize “Daha çok zorluğa katlanacaksın” diyor.

* güvenlik Teşkilatımızda gece gündüz çaba veren kardeşlerimiz hiç heyecan etmesin, bu bozuk yönetmeliği iktidara istikbal gelmez kaldıracağız.

EMNİYET TEŞKİLATINDA ‘BÖLGE SİSTEMİ’

Polislerin ‘şark’ görev sürelerini düşüren ve atamalarda tertemiz düzenlemeleri bulunan güvenlik Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde farklık Yapılmasına değin Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İçişleri Bakanlığı güvenlik genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden yönetmeliğe ait yapılan izahta şunlar denildi:

1-) Yönetmelikte 2016 yılının Haziran ayında yapılan farklıklar ile doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki kent ve ilçelerin süresi arttırılmış idi.

* Personelimizden gelen talepler ve İl güvenlik Müdürlüklerimizin de görüşleri doğrultusunda kent ve ilçelerin görev süreleri tekrar düzenlenmiş, doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde bulunan kent ve ilçelerin süreleri hatri sayilir büyüklükte oranda düşürülmüştür.

* Nitekim hali hazırda doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerimizde görevli var olan takriben (62.000) personelimiz yapılan değişiklikteki sürelere elbet olacak ve bu vaziyetten yararlanacaktır. Hizmet süresi yükselen yerlerde hali hazırda görevli var olan personelimiz ise artıştan etkilenmeyecektir.

* Ayrı olarak 2. Şark görevini yapmakta var olan personelimiz, görev süresi (2) sene var olan birimler haricinde, tertemiz düzen eden sürelerden (1) sene yoksun görev yapması vaziyetinde doğu görevini bitirmiş sayılacaktır. ama güvenlik Müdürü ve güvenlik Amiri rütbesindeki personel, bu uygulamaya elbet tutulmayacaktır.

* tertemiz düzen etme sayesinde hizmet süresi düşürülmesinden dolayı takriben (7.500) personelimiz doğu illerindeki görevini bitirmiş sayılacaktır.

* 2. Şark görevini bitiren personel, istek etmesi seklinde dahada evvel çalıştığı kadroya tekrar atanması istikametinde değerlendirilmeye elbet tutulacaktır.

2-) Şark görevinden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere atanma hakkından istifade eden şehit ve gazi yakınlarımız bu haktan istifade etmeye ayni ritimde devam edecek olup, mevzuat hasebiyle bu haklardan yararlanamayan şehit ve gazi yakını Örgüt mensuplarımızın da bu kapsama alınması sağlanmıştır. (Tüm şehit yakınları, bütün gaziler ve gazi yakınları, 15 Temmuz gazileri ve yakınları)

3-) var yönetmelikte personelimizin yakınlarının sağlık hasebiyle atanma mazereti Yalnızca kendi, eş ve çocukları ile sınırlı iken, tertemiz düzen etme ile personelimize;

-Evin tek çocuğu olması ve mahkeme ile vasi atama edilmesi şartıyla anne adayi ve babasının sağlık mazereti nedeniyle,

-Tek kardeş olması ve mahkeme ile vasi atama edilmesi şartıyla kardeşinin sağlık mazereti hasebiyle atama isteginde bulunması hususu düzenlenmiştir.

4-) personelin eşinin çakılı kadro olarak görev yapmakta olması durumunda, çalıştığı ilin hizmet süresini bitirmesi üzerine, istek etmesi vaziyetinde güvenlik teşkilatında genel İdare Hizmetleri Sınıfına atanabilmesi dahada basit vaziyete getirilmiştir.

5-) Personelimizin; ilköğretim, ortaöğretim veyahut üniversite nihayet sınıfa geçecek var olan çocuğu olması durumunda, ipka taleplerinin onay edilmesi düzenlenmiştir.

6-) Personelimizin elbet olduğu (2) bölge üzerinden gerçekleştirilen atama ve yer değiştirme uygulaması, personelin atandığı birimde çok uzunca süreli çalışmasına neden olmaktadır.

* uzunca süreli çalışmanın beraberinde getirdiği olumsuzlukları bertaraf etmek, atama ve yer değiştirme sistemini dahada canli tek yapıya kavuşturmak emeliyle var uygulamadaki 1. Bölge (Batı) ve 2. Bölge (Doğu) olarak iki bölgeye ayrılan iller; kendisinin arasında (2) gruba ayrılmış, illerimiz toplaminda (4) grupta sınıflandırılmıştır.

* Yapılan düzen etme ile personelin memleket genelinde dahada adaletli ve hakkaniyete ahenk gösteren istihdam edilmesi, personelin istek ettikleri şehirlerde görev yapmasının önünün açılması ve çalisan arasında huzursuzluğa yollar açan uygulamaların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

* Bu uygulama ile personelimizin iş hayatı süresince bütün bölge ve gruplarda belli tek sıra dahilinde görev yapması hedeflenmekle birlikte; örgütte hali hazırda görevli var olan personelin var yönetmelikteki (2) bölgeli sisteme elbet olması, aile düzenini ve çalışma hayatını bunun için göre planlamış olması nedeniyle, bahse mevzu uygulamaya 01.01.2024 tarihinden bu yana kademeli olarak geçiş yapılacaktır.

7-) hali hazırda teşkilatımızda bütün rütbelerdeki personelimizden sırası gelenler amaciyla Zati 2. doğu görevi uygulaması yapılmaktadır.

* Bu farklık ile tek çalisan iş hayatı süresince merkezden en çok (4) atamaya elbet tutulacak olup dahada ardindan kendisinin isteği ile tercihlerine göre atama istek edebilecektir.

“POLİSİN AİLE yasamsal DA Tamamiyle BİTİRİLMİŞ OLDU”

CHP İzmir mebus Murat bakanimiz da yönetmelikle alakalı şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

* Bilmem farkında mısınız, vakit geçmiyor tek polisin intihar haberini duymayalım! Her birinin kalp yakan tek hikayesi var. Biz ağır çalışma koşulları ile ugras ederken, bu erken Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile polisin aile hayatı da Tamamiyle bitirilmiş oldu.

* Artık ağır çalışma sistemi, angarya, ek görevler, 12/12 çalışma düzeni, mobbing benzeri intihara neden var olan sorunların yanına bütün personeli psikolojik bunalıma sokan tertemiz tek mesele var artık EGM Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği…

“EN AZ 5 Hem de 7-8 defa mecburi TAYİN EDİLMESİNİN ÖNÜ AÇILDI”

* tertemiz yönetmeliğe göre ülkemiz iki bölge dört gruba ayrılarak polislerin iş hayatında asgari 5 Hem de 7-8 defa mecburi atama edilmesinin önü açılmış oldu. tek zabita çocuğu eğitim hayatını asgari 5 yerde bitirecek hiçbir yere kök salamayacak…

* Asıl mesele başka Örgüt içinde Daha önceki görevli denilen 2016 yılından evvel zabita var olan ve tek çoğu operasyonel görevde bulunan deneyimli, liyakatli memurları gönderip, 2016’dan ardindan tek çoğu parti referanslı tertemiz memurlara büyükşehirlerde yer açmak operasyonel görevlere getirmek…

* 2016’dan evvel FETÖ pkk terör örgütünün baskısına, zulmüne uğramışlardı. Hain vuruş girişiminden ardindan boşalan kadroların adina iki kat çalıştılar. vatan amaciyla dediler sesleri çıkmadı canla başla çalıştılar ağır çalışma koşulları değişmedi şimdi de tertemiz tek zulümle karşılaştılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.