Kıdem tazminatına zam geliyor! Tavan ücret 8 bin liranın üzerine çıkacak-haberi

Yasaya göre kıdem tazminatı alabilmek amaciyla işçinin kendisinin istek ve kusuru dışında işten ayrılması gerekiyor. ama 1475 sayılı yasanın hali hazırda yürürlükte var olan 14. maddesine göre bunun Bir takım istisnaları da var. Emeklilik, kadınlar amaciyla evlilik, askerlik, emeklilik amaciyla ıslak dışındaki koşulları taşıyan ve haklı fesih benzeri nedenlerle istifa edenler de kıdem tazminatı alabiliyor. Kıdem tazminatı hesaplanabilmesi amaciyla nihayet iş yerinde asgari tek sene çalışmış olmak da gerekiyor.

ÖDEMELER tek SEFERDE YAPILIYOR

Kıdem tazminatı hesabı nihayet alınan brüt ücret üzerinden yapılıyor. Bu brüt ücrete sene içinde alınan itinali ödemeler de dahil edilebiliyor. böylelikle giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. Hesaplamada çalışılan sene civarindan ay ve günler de dikkate alınarak kıdem tazminatı alana çıkartılıyor. Kıdem tazminatından Yalnızca damga vergisi kesiliyor ve ödemeler tek seferde para olarak banka yoluyla yapılıyor. İşçinin desturu olmadan kıdem tazminatı taksite bölünemiyor.

BİR ÜST SINIRI BULUNUYOR

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in aktardığına göre, kıdem tazminatı hesaplanırken giydirilmiş brüt ücret dikkate alınsa dahi bunun tek üst sınırı bulunuyor. bunun için kıdem tazminatı tavanı deniliyor. tekrar 1475 sayılı İş Kanununun 14’üncü maddesinde “Kıdem tazminatının senelik miktarı, hükümet Memurları kanununa elbet maksimum hükümet memuruna 5434 sayılı T.C. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Sandığı yasasi hükümlerine göre tek hizmet senesi amaciyla ödenecek azami emeklilik ikramiyesi geçemez.” hükmü bulunmaktadır.

Buna göre de Hazine ve Maliye Bakanlığı her sene ocakta ve temmuz aylarında kıdem tazminatı tavanını açıklamaktadır. Her ocakta ayında görevli ve görevli emeklilerine yapılan zam oranında kıdem tazminatı tavanı da artırılmaktadır.

HESAP YAPILIRKEN DİKKAT!

Son yapılan artışla birlikte temmuz ayına civarindan uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 7.638,96 Lira olmuştur. Brüt maaşın bu rakamın üzerinde olması vaziyetinde kıdem tazminatı bu miktar üzerinden hesaplanır.

Yani brüt maaşı 6 bin Lira var olan tek çalışanın kıdem tazminatı çalıştığı süre ile 6 bin liranın çarpımı neticesi bulunacaktır. ama brüt maaşı 10 bin Lira var olan tek çalışanın kıdem tazminatı amaciyla uygulanacak brüt aylık meblağı 7.638,96 Lira olacaktır.

Temmuzdan ardindan ayrılacak tek çalışan bu noktada dahada çok kıdem tazminatı alabilecek. kanun verilecek maksimum kıdem tazminatı tavanını belirlemiş durumda.

İŞVEREN İSTERSE dahada FAZLASINI VEREBİLİR

Ancak işveren kendisinin isteği ile bunu aşarak tek rakam ödemek isterse, veyahut çalışanın hakikat maaşını dikkate almak isterse bunda tek sıkıntı bulunmuyor. ama işverenlerin bu tavanı aşan Bölüm amaciyla istikbal vergisi ödemesi gerekiyor. İşçi bu tavanın üzerinde tek tazminat almak amaciyla talepte bulunamaz.

8 BİN LİRANIN ÜZERİNE ÇIKACAK

Kıdem tazminatı tavanı her sene ocakta ve temmuz aylarında artıyor. 5 Temmuz’da açıklanacak enflasyon oranı ile birlikte ocakta ayından bu yana geçen 6 aylık enflasyon da belirlenmiş olacak. Bu enflasyonun yüzde 3’lük toplu sözleşme zammını geçmesi vaziyetinde ayrım oluşacak ve bu ayrım memurlara ve görevli emeklilerine ödenecek. Bu nispet kıdem tazminatı tavanının artışını da belirleyecek.

5 aylık enflasyon yüzde 6.39 olarak gerçekleşti. ortada Bankası’nın yaptığı beklenti anketinden yapılan hesaplamalara göre de 6 aylık enflasyonun 7.67 olarak çıkması bekleniyor. bunun için göre 5 aylık enflasyon oranı ile hesaplandığında tertemiz kıdem tazminatı tavanı 8.127,10 Lira olacak. ama haziran enflasyonunun da eklenmesiyle yüzde 7.67’lik artışla rakamın 8.224,10 Lira olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir