Ketojenik diyet yaşam süresini mi uzatıyor?-haberi

ABD’deki Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çoklukla keto olarak adlandırılan ketojenik diyetin, adale ve kök hücrelerin stresten kurtulmasına ve kişinin dahada uzunca yaşamasına muavin olabileceğini buldu.

Ketojenik perhiz nihayet derece düşük karbonhidratlıdır, ama yağ oranı çok yüksektir. Bu da, vücudu yağ yakmada randımanlı vaziyete getirmek ve yağı enerjiye dönüştürmek amaciyla eğitir. Bu diyeti uygulayanlar, kısa müddette aşırı miktarda kilo vermeleri ile bilinir.

Bazı topluluklarda da diyetin popülerleşmesi, kısa vadeli faydalarına karşın besin eksikliklerine ve başka uzunca vadeli sorunlara neden olabileceğine değin Bir takım uyarılarla birlikte tartışmalara yollar açtı.

Daily Mail’in haberine göre, bulgularını geçtiğimiz hafta Cell Metabolism’de yayınlayan araştırmacılar, ketojenik diyetin tek kişinin hücrelerine oruç tutmanın sağladığı müspet etkilerin çoğunu sağladığını buldu.

UZMAN KONTROLÜNDE TAKİP EDİLMELİ

Fareler üzerinde yapılan tek testte, araştırmacılar tek ila 2,5 vakit oruç tutanların dahada esnek adale hücrelerine sahip olduğunu buldular.

Hasar gördüklerinde onarılmaları dahada uzunca sürse de, oruç tutan farelerdeki hücrelerin hasar alma ihtimali çok dahada düşüktü.

Stanford’da nöroloji profesörü var olan Dr. Thomas Rando, “Oruç tutmanın, yoksunluk esnasında yasamda kalmaları ve besinler tekrar var olduğunda adaleleri onarmaya hazır olmaları amaciyla adale kök hücrelerinde esnekliği etkilediğini bulduk” dedi.

Yine de uzunca süreli oruç tutmak sürdürülebilir değildir ve tek kişinin hergün olarak yapması çok rahatsız edici olabilir.

Çok dahada gerçekçi var olan tek ketojenik diyet, ketonun test edildiği fare hücrelerinde oruç tutmakla aynı tesire sahip görünüyordu.

Keton kaynaklı hücreler dahada esnekti, besinlerden yoksun bırakıldığında, zarar veren kimyasallara veyahut radyasyona maruz kaldığında dahada uzunca süre yasamda kaldı.

Keto diyetleri, kalori kısıtlayıcı tek diyete gitmeden kilo vermenin ve yağları kesmenin yolları olarak müjdelendi. Ayrıca, iyi yönetilmediği halde tek kişiyi Bir hayli besinden yoksun bırakır ve hayatın ilerleyen dönemlerinde çeşitli kemik ve uzuv sorunlarına yollar açabilir. Hem de kronik hastalıkların gelişmesine yollar açabilir.

Bu diyeti uygulamadan evvel netlikle doktorunuza danışmanızı öneri ederiz.

 

Araştırmacılar, dahada uzunca ve dahada sıhhatli yaşamak amaciyla 'en iyi diyet'i açıkladı İlginizi Çekebilir Araştırmacılar, dahada uzunca ve dahada sıhhatli yaşamak amaciyla ‘en iyi diyet’i açıkladı Ünlülerin de gözdesi aralıklı oruç diyeti işe yaramıyor mu? İlginizi Çekebilir Ünlülerin de gözdesi aralıklı oruç diyeti işe yaramıyor mu?

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir