Karın bölgesindeki aort damarı bir futbol topu genişliğine erişti! Doktorlar bile gözlerine inanamadı-haberi

4 sene evvel doktora giden Ayhan Gökgöz‘ün (58) karın bölgesindeki aort damarında çok tansiyona bağlı genişleme (anevrizma) tespit edildi. Doktorları, operasyon olması gerektiğini ama çok riskli tek harekât olduğunu, ameliyattan çıkamayabileceğini söyleyince, Gökgöz, “Yaşayabildiğim civarindan yaşarım” diyerek, operasyona girmedi.

DAMARI GENİŞLEMEYE ayni ritimde devam ETTİ

Ancak çok tansiyon hasebiyle aort damarı genişlemeye ayni ritimde devam etti. Anevrizma, futbol topu büyüklüğüne ulaştı. İç organlarına da baskı yapmaya başladığı amaciyla Gökgöz, yediklerini kustu. üç Nisan Cumartesi bugünü evinde fenalaşınca Paşabahçe’de tek hastaneye kaldırıldı, oradan Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi’ne derhal sevk edildi. Doktorları çok riskli ameliyatın gerçekleştirilebilmesi amaciyla Gökgöz’ü gece yarısı Kartal Koşuyolu çok İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne derhal sevk etti.

DEV BİR ANEVRİZMA OLUŞMUŞ

Nöbeti bitmek üzere var olan Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Mustafa Mert Özgür, hastanın vaziyetini öğrendiğinde, evvel tek yanlışlık olduğunu düşündü. İki sefer arayıp vaziyetini teyit etme ihtiyacı duydu. Ayhan Gökgöz hastanelerine geldiğinde ise, çekilen tomografiden 2-3 santimetre çapında olması koşul olan aort damarında, 15 santim genişliğinde, 17-18 santim uzunluğunda dev tek anevrizma oluştuğu tespit edildi. kalp Damar Cerrahı Dr. Tanıl Özer de hafta sonu olmasına karşın evinden gelip, meslektaşı Dr. Özgür ile operasyona girdi.

“RESMEN BİR SAATLİ BOMBA”

Dr. Mustafa Mert Özgür, Gökgöz’ün karnında futbol topu büyüklüğünde, Sanki saatli bomba ile yaşamasının derhal hemen imkansız olduğunu belirterek, “Yaklaşık iki hafta evvel hastanemizde hafta sonu nöbetçiydim. Gece 12.00-01.00 civarı, dış merkezden tek halk hastanemizden arandım ve tek hastada dev tek aort anevrizması olduğu söylendi. Aort anevrizması, karındaki aort damarının genişlemesi durumudur. Çapından bahsettiklerinde ise çok şaşırdım, Hem de doğru olamayacağını düşündüm. İki defa arayıp teyit etme gereği duydum. dahada ardindan aciliyetli olarak hastayı bize yönlendirmelerini istedim. Hastanemize geldiğinde, Sahiden de doğruymuş. Karnında iri tek şişlikle geldi. Acilen tomografisini çektik ve en geniş yerinde takriben 15 santim çapa ulaşan, uzunluğu da 17-18 santimetreyi bulan tek baloncuk, Sanki tek saatli bomba olduğunu gördük. Hastaya ‘bunu tertemiz mi ayrım ettin?’ diye sorduğumuzda dahada da şaşırdık. Zira aslında 3-4 senedir bu Vaziyetin farkında olduğunu, ama kendisine ameliyatı kaldıramazsın dedikleri amaciyla korkup operasyon olmadığını söyledi. Bize geldiğinde bulantı ve istifra (kusma) şikayetleri vardı. Artık aciliyetli olarak operasyon edilmesi gerekiyordu. Nöbet ertesindeydim o gece ama derhal İhtiyaç duyulan hazırlıkları yaptıktan ardindan mesaime ayni ritimde devam etmeye karar verdim. Dr. Tanıl Özer’i de haneden çağırdık ve birlikte aciliyetli olarak operasyona aldık. Aort damarını suni tek damarla değiştirdik. Hiçbir sıkıntı olmadı çok şükür” dedi.”

“AORT DAMARININ ÇAPI 7-8 KATINA ULAŞMIŞTI”

Karın kisminda bulunan aort damarının en çok 2-2,5 santim genişliğinde tek damar olduğuna işaret eden Dr. Özgür, “Biz damarın çapı dört santimi geçtiği vakit anevrizma olarak nitelendiririz ve operasyon hududuna yaklaştığı amaciyla takibe alırız. 5 santimden sonra, patlama rizikosu çok yüksektir. Hastamızın damar çapı ise 7-8 kat dahada büyüktü. Benim dahada evvel bunun benzeri tek deneyimim açıkçası olmadı. Zira bu seviyeye gelene civarindan aslında aort damarı yırtılır ve hasta kisi Ne yazık ki bu esnada hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybeder. Literatürde de çok ender görülen tek durum bu çapta tek aort anevrizması. Hem de beynelmilel tek yayında da bunu paylaşmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“ŞİMDİYE civarindan yasamda KALMASI BİLE MUCİZE”

Gökgöz’ün hiçbir şey olmadan yaşayabilmesinin de şaşırtıcı olduğunu belirten Dr. Özgür, “Genelde bu vaziyette aort anevrizmaları rüptüre olur Başka bir deyişle patlar. Bu hastada enteresan tek şekilde çok tansiyon da ayni ritimde devam ettiği halde damar yırtılmamış. Zati bu hastalık çoklukla çok tansiyona bağlı olarak veyahut konnektif doku hastalığı dediğimiz dokuların gerginliğinin bozulduğu vaziyetlerde alana çıkar. Hastamızın bize geliş şikayeti, bulantı ve kusmaydı. Yakınlarından da öğrendiğimiz kadarıyla operasyon öncesi süreçte derhal hemen hiç aş yiyemiyormuş. Aort damarı artık öylesine genişlemiş ki başka organlarının hepsini, özellikle bağırsakları aşağı doğru itmişti. Biz karnını açtığımızda bağırsakları Tamamiyle aşağı ittiğini gördük. Bu vaziyette bağırsak duvarının içinden besinlerin geçişi de artık imkansız vaziyete gelmişti. Şimdi çok huzurlu tek şekilde beslenebiliyor” dedi.

“AMELİYATTAN ÇIKAMAYABİLİRSİN DEYİNCE KORKTUK”

Ayhan Gökgöz’ün kardeşi Salih Gökgöz de ağabeyinin hastalığının çok tansiyonla başladığını söyleyerek şu verileri verdi:

“Üç, dört sene evvel çok tansiyon hasebiyle doktora gittiğimizde, damarlarında tek genişleme olduğunu söylediler. Ameliyattan çıkamayabilirsin dediler. Zira ağabeyimin bünyesi çok zayıftı, 45-50 kilo civarında kendisi zaten. operasyon ettirmedik o kaygı nedeniyle. Bu damarla yaşaması hatri sayilir büyüklükte tek mucize. Normalde üç santim olması koşul olan damar, 15 santime civarindan büyümüş. O damar patlasa iki dakika içinde kaybedilebilirmiş. tek hafta sonu yengeme ‘Kalbim sanki karnımın içinde atıyor’ demiş. Bunun üstüne evvel Paşabahçe’ye, oradan Ümraniye’ye derhal sevk ettiler. Ümraniye’den de bizi buraya, Kartal Koşuyolu kalp Damar Cerrahisi bölümüne gönderdiler. O gece operasyona alındı. Mustafa Mert Özgür hocamdan da Tanıl Özer hocamdan da Allah razı olsun. Ameliyatı yaptılar, çok da başarılı geçti. Tansiyon meselesi da kalmadı. Önceden 50 metre yürüyemeyen ağabeyim şimdi 150 metre yürüyebiliyor, kendisinin ihtiyaçlarını görebiliyor. Yemesi içmesi de normale döndü.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Özlem YURTÇU KARABULUT

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir