Kapıkule’de PCR testi fiyatı düşürüldü, Edirne’ye 5 milyon turist bekleniyor-haberi

Türkiye’nin koronavirüs salgını hasebiyle sınır kapılarında, mecburi PCR testi uygulamasıyla Edirne‘ye bugünü birlik alış veriş amaciyla gelen Bulgar turistlerin sayısında yüzde 90 azalma yaşandı. geçen sene başlatılan PCR testi uygulaması Bulgaristan 450, Yunanistan’da 600, Türkiye’de ise 250 Lira olması turistlerin ülkeye gelmelerinde en mühim öğe olduğu belirtildi. ETSO, PCR testlerini pahalı olması hasebiyle özellikle Bulgar turistlerin gelişini engellediği gerekçesiyle çalışma başlattı.

“PCR TESTİ 110 TL’YE DÜŞÜRDÜK”

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, yaptıkları çalışmayla Bulgaristan’a açılan Kapıkule sınır Kapısı’nda 250 Lira var olan PCR testini 110 liraya düşürdüklerini söyledi. Uygulamanın tek Haziran bugünü başlayacağını belirten Zıpkınkurt, “Kapıkule Gümrük Kapısı’nda bütün memleket vatandaşlarını 110 TL’ye, PCR testlerini yapıyoruz. dahada önce, Türkiye’den çıkışlarda PCR testleri 250 TL’ye yapıyordu, vatan dışından gelenlerde Bulgaristan hükümeti 90 Leva alıyordu, bu da takriben 450 TL’ye eşit geliyordu. Avrupa ülkelerinde ayrım rakamlar var, ama 110 Lira çok pahali olmayan çok ahenk gösteren tek fiyat. Edirne ekonomisini canlandırmak yerine TOBB birlikte takriben 2.5 aylık tek çalışma yaptık. tek laboratuvar ile anlaştık dolayısıyla Kapıkule sınır Kapısı’na gelenler burada 110 Lira ücret karşılığında her memleket yurttaşı testlerini yaptıracak Yapılan testlerde 30 dakika içinde sonuçlanacak” dedi.

“EDİRNE’YE 5 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ”

Edirne’ye 5 milyon ecnebi gezgin beklediklerini söyleyen Zıpkınkurt, “Geçtiğimiz senelere göre yüzde 41 ecnebi gezgin sayımızda tek düşüş var. Bu sene bu sayının artıracağımızı düşünüyorum. Edirne’ye 5 milyon ecnebi gezgin bekliyoruz. PCR testinin 110 Lira olması özelikle Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen komşularımız açısından, çok cazip. Zira kendisinin ülkelerinde 450’TL’ye tekamül ediyor. Yunanistan’da 55 avro bu da 600 TL’ye tekamül ediyor. Dolayısıyla 110 Lira onlar amaciyla çok ahenk gösteren olacak. Alışveriş merkezi içinde tek stant açılacak burada sağlık çalışanlarının çalışacağı tek bölüm oluşturuyoruz. Orada kurulacagi bildirilen laboratuvarda bu testleri yapacağız. Test neticeleri 30 dakika içinde sonuçlanacak. Önce Kapıkule sınır Kapısı’nda başladık dahada ardindan Hamzabeyli ve İpsala sınır Kapısı’nda PCR testleri yapmaya başlayacağız” diye konuştu.

“PCR TESTİ 110 Lira OLMASI BİZ ESNAFLAR İÇİN İYİ”

Edirne’de tarihi Alipaşa Çarşısı Derneği Başkanı Yılmaz Sanış, PCR testi fiyatlarının düşmesi esnaflar amaciyla iyi olduğunu söyledi.

Sanış, “Korona hasebiyle burada bütün iş yerlerimiz kapalıydı. İnsanlar önceliklerini marketlere yönettiler. Esnaf burada çok etkilendi. Haliyle hemide vatan içi hemide vatan dışından istikbal turistlere dikti. PCR testlerinin 110 Lira olması biz esnaflar amaciyla iyi olarak karşılanmaktadır. istikbal vakit da Tamamiyle kaldırılır, normal dönüşlere döneriz diye düşünüyorum. Geçtiğimiz sene kasım ayından bu yana Bulgar ecnebi gezgin gelmiyor. Yalnızca transit geçiş yapan TIR araç kullanicilarini uğruyor. İnşallah en kısa müddette işlerimiz artar” dedi.

Kapalıçarşı esnaflarından Ali Çıtak ise, “PCR testi ücretleri düşmesi, Bulgar turistlerin Edirne’ye tekrar gelmelerini sağlayacak. Bizim müşterilerimizin yüzde 50’sini Bulgar turistler oluşturuyor. İnşallah en kısa müddette gelmeye başlarlar” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir