Kamu işçileri hükümetten bu hafta gelecek yeni zam teklifini bekliyor-haberi

Toplamda 600 binden çok kamu işçisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde, onuncu hafta hükümetten bu tertemiz öneri bekleniyor. Görüşmeleri Türk-İş yerine yürüten Türk-İş genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar “Kendilerine de ilettik. Artık dahada geç olmadan derhal tek sonraki hafta tertemiz önerisi bekliyoruz. Biz de o önerisi kendisinin içimizde değerlendireceğiz” dedi.

“ÜYELERE SORUP ÖYLE BİR karar ALACAĞIZ”

Ağar evvel teklifin düş kırıcı olduğunu belirtirken, şunları söyledi: “İlerleyen tek asama var. tek ocakta itibariyle toplu sözleşme görüşmelerine başlayan işyerlerinin 30 Ağustos itibarıyla grev kararı alması gerekiyor. Grev kararı sonrasında da 60 hergün tek asama var. Ama Neticede artık tekliflerin belli tek aşamaya gelmesi gerekiyordu. çogunlukla temmuz ortasında nihayet teklifler verilmiş oluyordu. O nedenle haftaya sürecin hızlanmasını bekliyoruz. Gelen önerisi tek başımıza değerlendirmeyeceğiz. Üyelerimize soracağız, tatmin edici olup olmadığına bakacağız. Gelen art dönüşlere bakacağız, üyelere sorup öyle tek karar alacağız.”

9+5 ÖNERİLDİ

Türk-İş ve Hak-İş bu seneki müzakereler amaciyla müsterek devinim etme kararı aldı. Bu kapsamda iki konfederasyonun da onayını alan öneri en düşük brüt fiyatın dört bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021-2022 döneminde evvel 6 ay yüzde 20, başka 6 aylar amaciyla enflasyon artı yüzde üç refah hissesi oldu. bunun için karşılık hükümetten gelen karşı teklifte, brüt ücreti üç bin 577-3 bin 750 Lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti üç bin 750-4 bin Lira arası olanlara 60 Lira seyyanen zam ile sene evvel 6 ayı amaciyla yüzde 9, 2. 6 ay amaciyla yüzde 5 artı enflasyon farkı verilmesi yer aldı.

MÜZAKERELER AĞUSTOS’A civarindan SONUÇLANMAZSA İKİ farkli sehpa KURULACAK

Görüşmeler esnasında konfederasyon temsilcilerine bu teklifin evvel öneri olduğu ve devamında tertemiz tek teklifin geleceği iletisi da iletildi. halk işçileri amaciyla yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri ağustos ayına civarindan sonuçlanmazsa, uzunca yıllardır olmayan tek asama de gündeme gelecek. yasal mevzuat gereği iki Ağustos itibarıyla 4.2 milyon görevli ve 2.2 milyon görevli emeklisinin aylık ve aylıklarına 2022 ve 2023’te yapılacak zamların belirlenmesi amaciyla masaya oturulması gerekiyor. bu yüzden ağustos ayına civarindan halk işçileriyle var olan müzakereler sonuçlanmazsa, iki ayrı masada pazarlıklar eş zamanlı olarak yürüyecek.

ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA ZAM ORANINA ortada hakem heyeti karar VERECEK

Memur-Sen ve ülkemiz Kamu-Sen de müzakereler öncesi taleplerini ortaklaşa belirleme kararı aldı. Konfederasyonların müsterek talepleri arasında, aylık ve aylıklara oransal zammın yanında, seyyanen zam ve refah hissesi verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması benzeri maddeler yer alıyor. Memur-Sen ve ülkemiz Kamu-Sen, müsterek taleplerini 26 Temmuz’da, Çalışma ve yasamsal Güvenlik Bakanlığı’na sunacak. Memurlarla var olan pazarlıkların ağustos ayının 3. haftasına civarindan bitirmesi gerekiyor. eğer bu süreçte anlaşma sağlanamazsa zam oranına ortada hakem heyeti karar verecek.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER DE VAR

Kamu işçileri amaciyla yürütülecek toplu sözleşmeler, uzunca yıllar ardindan evvel kez yarım milyondan çok çalışanı ilgilendiriyor. Hürriyet’in haberine göre nihayet yapılan toplu sözleşmede 180 bin civarında halk işçisi amaciyla masaya oturulurken, bu sene taşerondan kadroya geçen çalışanların da dahil olmasıyla Türk-İş içerisinde 330 binden fazla, Hak-İş içerisinde ise 300 bin civarında çalışan kapsama girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir