Kahvehane ve çay bahçeleri tüm Türkiye’de açılıyor-haberi

Kabine Toplantısı’nın derhal peşinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadelede tertemiz önlemleri açıkladı. Erdoğan, bu kapsamda esnafların heyecanla beklediği kararı da vatandaşlara duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi” konulu genelge gönderdi.

Koronavirüsle mücadeleyle alakalı alınan tertemiz kararların derhal peşinden restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi benzeri yerler renk ayrımı olmaksızın bütün Türkiye’de yüzde 50 kapasite ile 07.00 ile 19.00 saatleri arasında, için başka kaidelere ahenk gösteren şekilde çalışabilecek.

GENELGE YAYIMLANDI

Genelgeye göre; bütün riziko gruplarında yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi benzeri iş yerleri; sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın idaresi ve Çalışma Rehberinde bulunan ara koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar amaciyla ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek. İşletmelerde HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında alıcı onay edecek.

OTURMA DÜZENİ

Ancak bu iş yerlerinde aynı masada; düşük ve ortada riziko grubunda bulunan illerdeki işyerlerinde en çok dört kişinin, çok ve çok fazla riziko grubunda bulunan illerdeki işyerlerinde en çok iki kişinin aynı zamanda oturmasına destur verilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile koronavirüs tedbirleri ile alakalı genelge! bütün baş karışıklıkları giderildi

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile koronavirüs tedbirleri ile alakalı genelge! bütün baş karışıklıkları giderildi
Güncel riziko haritası yayınlandı! al kategorideki kent sayısı 58'e çıktı

Güncel riziko haritası yayınlandı! al kategorideki kent sayısı 58’e çıktı
Son Dakika: Türkiye'de 29 Mart bugünü koronavirüs hasebiyle 154 kişi vefat etti, 32 bin 404 tertemiz olay tespit edildi

Son Dakika: Türkiye’de 29 Mart bugünü koronavirüs hasebiyle 154 kişi vefat etti, 32 bin 404 tertemiz olay tespit edildi
Son Dakika: restoran ve kafeler Ramazan'a civarindan yüzde 50 kapasiteyle çalışacak, Ramazan'da Yalnızca paket servis yapılacak

Son Dakika: restoran ve kafeler Ramazan’a civarindan yüzde 50 kapasiteyle çalışacak, Ramazan’da Yalnızca paket servis yapılacak
Son Dakika: Ramazan ayında toplu iftar ve sahurlar koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı

Son Dakika: Ramazan ayında toplu iftar ve sahurlar koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir