Kaftancıoğlu, sığınmacılar, karikatür tartışması… İBB Meclisi’nde gerginlik-haberi

İBB Meclisi’nin mayıs ayı oturumlarının evvel birleşiminde siyasi parti grupları yerine yapılan gündem dışı konuşmalar ve Sual önergeleri esnasında münakaşa ve ara ara gerilim yaşandı.

GAZHANE’DEKİ KARİKATÜR TARTIŞMASI: UCUBE ÖTESİ

AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Rasim Yücel, Kadıköy Gazhane’de münakaşa olusturan duvar resmi ile alakalı Sual önergesi verdi. Çizimi “ucube ötesi” olarak niteleyen Yücel “Canavardan cinsel organlar yoğun reaksiyonla karşılandı. Kaldırıldı. Plastik Şahmeran heykellerine 7 milyon benzeri astronomik ücret ödendi. İstanbul halkı reaksiyonla karşıladı” dedi.

image small

“HEYKELLER İÇİN İBB ÖDEME YAPMADI”

İddialara cevap veren Tarık Balyalı Şahmeran heykellerine 7 milyon Lira ödendiği iddiasının doğru olmadığını söyleyerek “İBB heykeller amaciyla tediye yapmadı. iki ay sergilenip,  satılıp kız çocuklarına eğitim bursu olarak dağıtılacak. Gönüllük asalına dayalı olarak yapılan heykeller” dedi.

“KARİKATÜR FESTİVALİ İÇİN YAPILDI, PARAYLA YAPTIRILMADI”

Kadıköy Gazhane’nin duvarındaki çizimle alakalı de “Ben bakınca karikatür görüyorum. İBB’nin hususi olarak çizdirdiği karikatür değil. İBB 19-22 Mayıs arasında karikatür festivali düzenliyor. Ülkemizin tanınmış, kıymetli karikatüristleri katılıyor. Bahsedilen karikatürü de meşhur tek karikatürist çizdi. Festival kapmasında sergilenmek üzere yapıldı. İBB’nin kazanç verip yaptırdığı tek iş değil. Sergi alanının içinde çeşitli karikatürler dört vakit süresince sırayla sergilenecek. Özel olarak kaldırılmış değil” dedi.

“AKP kadinlarin SAHNEYE ÇIKMASINA KARŞI”

“Ben bakınca Yalnızca karikatür görüyorum” diyen Balyalı şöyle ayni ritimde devam etti: “Başkası bakınca başka tek şey anlıyorsa onun problemi. Ülkemizin kıymetli karikatüristlerinin eserlerini başka yerlere yormaya çalışmak ama AK Parti zihniyetinin yapabileceği iştir. Onların anlayışı ile Yalnızca tek senlikte kadın sanatçının sahneye çıkmasına karşı olduklarını biliyoruz. Ülkemizin güzide sanatçılarından Aynur Doğan’ın konserini iptal ettiklerini biliyoruz. K-pop grubunun Türkiye’de vereceği konser iptal edildi. Onlar bunun benzeri görmeye ayni ritimde devam etsinler. Biz oralara baktığımızda Yalnızca karikatür, müzik, zanaat görüyoruz. tek de bizim gözümüzden bakmayı denesinler” dedi.

“MİLLİ DEĞERLER GÖZETİLMELİ”

AKP’li Türkyılmaz “Biz zanaat cemiyet amaciyla diyen taraftayız. Sanatta toplumun ulusal içsel değerlerinin gözetilmesi gerek. Sanatı sınırsız, her şeyle dalga geçebileceğiniz tek etkinlik olarak değerlendirmiyoruz. Arkadaşların tek sınırı, al çizgisi yok. Biz bu tür eserlerin umuma açık yerlerde sergilenmesini ahenk gösteren bulmuyoruz” dedi.

KAFTANCIOĞLU’NA DESTEK

CHP’li Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik, yolcu davasında çıkan mahkumiyet kararları ile cumhuriyet milletçe partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki mapus ve siyasi yasak kararının onanmasıyla alakalı konuştu.

Çelik “Toplumsal muhalefetin, anayasal dogruluk ve özgürlük taleplerinin, demokrasi ve hak çığlıklarının yasal zeminini oluşturan yolcu Direnişi; haksızlığa, adaletsizliğe, keyfiliğe, dayatmaya, baskıya karşı direnmenin adıdır. yolcu milyonlarca insanın onurudur; yargılanamaz, tutuklanamaz. dört duvara mapus edilemez. Aralarında yollar arkadaşımız Tayfun Kahraman’ın, meslektaşım dogruluk temelli haklar mücadelesi veren avukat Can Atalay’ın ve Mimar Mücella Yapıcı’nın da bulunduğu 7 arkadaşımızın tutuklanmasını Katiyen onay etmiyoruz. Bu yaşananların hukukla ve yürekle açıklama edilebilir hiçbir tarafı yoktur. Umuyoruz ki bu haksızlık ivedilikle giderilir ve yasamsal barış tek vakit evvel sağlanır” dedi.

“HUKUK GARABETİ”

Çelik, Soma yeralti maden faciasına da değinerek “Aradan geçen 8 sene içinde Soma faciası Yalnızca tek yeralti maden felaketinin değil aynı zamanda tek haklar felaketinin de isimi haline gelmiştir. bu erken Soma faciasının sorumluları dışarıdayken elemli ailelerin gönüllü avukatlığını üstlenen Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı’nın cezaevinde olması tek haklar garabetidir” diye konuştu.

“KAFTANCIOĞLU’NUN YANINDAYIZ”

Çelik, Kaftancıoğlu ile alakalı verilen cezaya da reaksiyon göstererek şunları söyledi:

“Kadınlar susmaz, kadınlar korkmaz ve kadınlar Katiyen itaat etmez. Demokrasi ve haklar müdafaa edicisi İstanbul İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Bizler biliyoruz ki bu cezanın asıl nedeni başkanımızın siyasi söylemleri değil İstanbul seçimlerinde mızıkçılara karşı kazandırdığı 806 bin 415’lik oy farkıdır. netice olarak bu üç dava; Gezi, Soma ve Canan Kaftancıoğlu kararları ülkemizin içinde bulunduğu istibdat rejiminin simgeleri olarak anılacaktır.”

“SEÇİMİ iki sefer KAZANDIK, BÜTÜN mesele BU”

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, Kaftancıoğlu attığı tweetler hasebiyle değil devletin en mümtaz müesseselerine ve şahsiyetlerine perişan laf ettiği amaciyla cezali edildiğini söyledi.

Türkyılmaz “Herkese soruyorum, Canan hanımın  çiğnemediği, dil uzatmadığı tek değerimiz kaldı mı? Bizim değerlerimizle dalga geçen tek tweetinde yemiş olduğu porsiyonlardan bahsediyordu. Porsiyonlarını hatri sayilir büyüklükte tutabilir, mesele yok ama sarf ettiğiniz tümcelerin bedelini ödediniz. ayni ritimde devam ederseniz de ödeyeceksiniz” dedi.

Türkyılmaz’a cevap veren Çelik “İddianamede geçen konulara, 10 sene ardindan ayrım edilerek dava açıldı. Kimse kimseyi kandırmasın. Canan başkanın önderliğinde hatri sayilir büyüklükte ugras ile İstanbul seçimlerini iki sefer kazandık. bütün mesele budur” dedi.

SIĞINMACI meselesi GÜNDEME GELDİ

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’ın konuşmasında sığınmacılarla alakalı sözleri mecliste gerilimin tırmanmasına neden oldu.

Özkan “Türk’e sahip çıkmadınız. Afganistanlı, Pakistanlı’ya sahip çıktınız. bu erken sığınmacıları bu ülkenin demografik yapısını değiştirir vaziyete getirdiniz. Türk vatandaşlığını satıyorsunuz” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile alakalı verilen kararla alakalı de değerlendirmelerde bulunan Özkan “Elinizden İBB’nin alınmasında emeği geçen kim varsa cezalandırmaya çalışıyorsunuz. eğer siz tek milat koyduysanız sizin de (Tevfik Göksu) 2013 seneninde atmış olduğunuz bu erken pkk terör örgütü olarak tanımlanan FETÖ’yle alakalı tweetleriniz var. İslam’da günah çıkarma, aracılar yok. Siz o döneme Fethullah Gülen’i aracı olarak onay edenlersiniz. haklar er veyahut geç herkese lazım olacak. İl başkanınız iki vakit evvel ‘çok az kaldı’ diye tweet atıyor. İmamoğlu’nun tek davası var acep ona mı tek gönderme yapıyor? acep talimatla verilen tek karardan haberiniz mi var?” diye sordu.

AHLAK TARTIŞMASI

Atatürk Havalimanı’nın yıkımına da reaksiyon gösteren Özkan “İstanbul Havalimanını Abu Dabi Havalimanını işletenlere satacaklar. Adamlar ‘Avrupa Yakası’nda başka Hava meydanı istemiyoruz’ diye koşul koşmuş. Bunun amaciyla yıkıyorsunuz. İkinci neden İmamoğlu’nun ‘2023 seneninde orayı tekrar Hava meydanı olarak hizmete geçireceğiz’ açıklaması” dedi.

Özkan’ın konuşmasını “Aklınızı ve ahlakınızı kiraya vermeden yaşamanızı temenni ederim” sözleri ile bitirdi.

Özkan’a konuşması süresince ak parti grubundan reaksiyon geldi. laf alan ak parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu Özkan’a “ahlak yoksunu” deyine bu sefer İYİ grubundan tepkiler yükseldi.

Göksu “Bizim siyasal hareketimizi ama ahlakı baş tacı edenler olarak tanım edebilir. mesele kan meselesiyle; İBB Başkanını vatan dışında ülkemiz düşmanları ile verdiği poz da kanına dokunmuş mu? yasamsal medya trollerinin yalanlarının İstanbul halkının kürsüsünde söylemesi meclise zarar veriyor. Hava meydanı şöyle olacakmış, bunun benzeri olacakmış. millet bahçesi yapıyoruz dikilecek ağaçlar Niçin size dokundu? 2023 gelecekmiş de açacaklarmış. tek adet park yapamayan İBB başkanı mı yapacak bunu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.