Kadir Gecesi ne zaman 2021? Kadir Gecesi ayın kaçında, hangi güne denk geliyor?-haberi

Müslümanlar amaciyla en kutsal günlerden var olan Kadir Gecesi amaciyla kısa tek vakit kaldı. Kadir Gecesi, 11 ayın sultanı Ramazan Ayı’nın nihayet günlerinde ülkemiz ve İslam dünyasının genelinde coskuyla bekleniyor. İslam alemi amaciyla “bin aydan dahada hayırlı gece” denilen Kadir Gecesi’nde eller tekrar semaya açılacak. Kadir Gecesi’nin Müslümanlar amaciyla ehemmiyeti Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in şu buyuğundan da anlaşılıyor; “Kadir gecesinde tek defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten dahada sevâptır.” Her sene Ramazan ayının değişik tarihlerine eşit gelen Kadir Gecesi bu sene ne zaman? Kadir Gecesi hangi gün? İşte Kadir Gecesi 2021 tarihi…

Kadir Gecesi ne vakit 2021? Kadir Gecesi ayın kaçında, hangi güne eşit geliyor?

Kadir Gecesi hatri sayilir büyüklükte maneviyat duygularıyla algı edilir. Bu hususi gecede kuranlar okunur, tesbihler çekilir, namaz kılınır. Şükürlerin edileceği Kadir Gecesi mananına yakışır tek şekilde algı edilir. Kur’an’ın piyasaya başlandığı Kadir Gecesi, Ramazan Ayı’nın 27. gecesinde oluyor. 11 ayın sultanı Ramazan 13 Nisan’da başladı ve bu ay içinde var olan ve ‘Bin Aydan dahada Hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi 8 Mayıs Cumartesi bugünü algı edilecek.

Kadir Gecesi yapılacak ibadetler neler?

Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan evvel hiç değilse beş vakit talihsiz kaza namazı kılmaları dahada faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; ahenk gösteren mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a var olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini umut edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur”an okuyup ardindan yakarmak dahada güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” benzeri konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla bağlantımız cihetinden rızaları alınmalı.

Günahlara içten olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; algı edilen geceyi nihayet fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; elemli yüzler güldürülmeli.

Kadir Gecesi ehemmiyeti nedir?

Bu geceyi başka bütün zamanlardan faik kılan en mühim özellik; “Ey insanlar! İşte size Rabbinizden tek öğüt, kalplere tek şifa ve inananlar amaciyla yollar gösterici tek rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi” (Yûnus, 10/57) ayetiyle âleme tanıtılan, 14 asırdan beri insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece nazil olmaya başlamasıdır.

Zira o Kitap, bizi birbirimize yaklaştıracak, kardeş kılacak, hayatı güzelleştirecek, sorunların çözümüne ziya tutacak, umutla geleceği inşa edecek en hatri sayilir büyüklükte kıymet ve en mühim hazine olarak Rabbimizin insanlığa nihayet vahyidir.

Yüce Kitabımızda “bin aydan dahada hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi, Kur’an’ın getirdiği tevhit, adalet, merhamet, sevgi benzeri insanı ve toplumu yücelten değerlerle buluşarak keyifli ve onurlu tek yasama kavuşmayı ifade etmektedir. Bu gece bizlere, yeryüzüne Rahman’ın merhametinin en hatri sayilir büyüklükte nişanesi olarak indirilen Kur’an’ın, insana verilen en hatri sayilir büyüklükte imkân zamanın, iman ile yüklenilen emanetin, bahşedilen nimetlerin, aziz vatanımızın, kardeşliğimizin değerini ve değerini bildirmektedir. Bu manada, varlık gayesini gerçekleştirmek istek eden insan, kendisine sunulan ikram ve lütufların kıymet ve değerini anladığı oranda kendisinin kadrini ve değerini de yükseltecektir.

Kadir Suresi okunuşu

Bismillâhirrahmânirrâhîm.İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr. Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr. Leyletülkadri hayrün min elfişehr.Tenezzelülmelâiketü verrûhu fîhâ bi-izni Rabb’ihim, min külli emr. Selâmün, hiye hattâ matle’il fecr.

Kadir Suresi anlamı

Rahmân ve Rahîm var olan Allah’ın adıyla. Kuşkusuz Biz, (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan dahada hayırlıdır.Melekler ve Ruh (Cebrail),Rabb’i’nin desturu ile her iş amaciyla (semâ’dan yere) o gece inerler. O gece tan yeri ağarana civarindan esenliktir.

Kadir Gecesi duası

Peygamber Efendimiz tek hadisi şeriflerinde “İnanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya edenlerin geçmiş günahlarının affedileceğini” müjdelemiştir. (Buhari, “Fazlu Leyleti’l-Kadr, 1) Ramazanın nihayet on gününe girildiğinde Hz. Peygamber dünyevi işlerinden uzaklaşıp itikâfa çekilir, geceleri dahada çok kulluk görev ve tefekkürle geçirdiği benzeri ailesini de kulluk görev amaciyla uyanık tutardı.

Hz. Aişe validemiz : “Ya Resulallah, Kadir Gecesi’ne rastladığım vakit nasıl dua edeyim?” diye sorunca, Peygamber Efendimiz : “Ey Allah’ım sen affedicisin, bağışlamayı seversin, beni de affet” şeklinde dua ve niyazda bulunmasını öneri buyurmuştur (Tirmizi, Deavât 84). Bu gece melekler yeryüzüne inerken bolluk ve rahmet de iner. Bu gece her iş amaciyla tek selamet ve mutluluk gecesidir. Bu gecenin kadrini iyi bilen ve onu iyilikle ve ibadetlerle ihya eden kimse Allah katında çok yer ve onur sahibi olur.

  • Kadir Gecesi ne vakit 2021?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir