Kadınlardan Pınar Gültekin eylemi-haberi

Kadınlar birlikte Platformu’nun çağrısıyla kadın örgütleri Kadıköy Eminönü iskelesi önünde toplandı. “Erkeklik indirimi kadın cinayetlerine  teşviktir! Pınar Gültekin amaciyla bay hak değil, hakikat adalet” yazılı pankart açan kadınlar,  “Kadın cinayetleri politiktir”, “Erkek hak değil, hakikat adalet” sloganları attı.

“ÖLDÜRÜLEN, ŞİDDETE UĞRAYAN TÜM bayanlar İÇİN ‘ADALET’ DİYORUZ”

Basın izahı yapan kadınlar, hak istediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

*Katil Cemal yazi Avcı Yalnızca 14,5 sene mapus yatıp çıkacak.Katilin hatali ortakları var olan ailesi ise salıverilme etti. Pınar Gültekin amaciyla hep birlikte hak diyoruz. Öldürülen, şiddete uğrayan bütün kadınlar amaciyla hak diyoruz.

*Daha yakın vakitte Yargıtay, İzdivaç etme önerinini onay etmeyen Hatice Kaçmaz’ı bıçaklayan Orhan Munis’e eş tek indirim verdi. Yanında 20 cm’lik bıçakla İzdivaç etme önerisi etmeye giden adamın anlık tek hiddetle tasarlamadan hatali işlediğini argüman eden tek yargıyla karşı karşıyayız.

*Pınar Gültekin’in faillerini ödüllendiren bay yargıya isyandayız. Kadınları değil, katilleri koruyanlara isyandayız. Şiddete engel olmak yerine, bizim ahlakımızın peşine düşenlere isyandayız.

CİNAYETE KURBAN GİDEN kadinlarin İSİMLERİ tek TEK OKUNDU

Basın açıklamasının derhal peşinden grup, cinayete kurban giden kadınların hep birlikte isimlerini okuyarak, ‘Burada’ dedi.

image small

BODRUM’DA DA EYLEM VARDI

Bodrum Kadın Platformu’nun üyesi takriben 50 kadın, Muğla şehrinde 10 Temmuz 2020 tarihinde öldürülen Pınar Gültekin’in cinayeti ile alakalı Muğla Ağır karar Mahkemesi’nin katil Cemal yazi Avcı’ya haksız tahrik uygulaması, yakınlarına da salıverilme vermesi kararını protesto etti.

Ellerinde “Haksız tahrik indirimini de salıverilme kararını da  kabul etmiyoruz Pınar Gültekin isyanımızdır” yazılı pankart ile Belediye Meydanı’na gelen kadınlar ellerinde, “Kazanımlarımız bizim vazgeçmiyoruz”, “Erkek hak değil hakikat adalet”yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar sık sık “Susmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Erkekler vuruyor, hükümet koruyor” sloganları attı.

“HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİNİ UYGULADILAR ACILI ANNEYE karar VERDİLER”

Toplanan kadınlar yerine İzah yapan Bodrum Kadın Platformu Üyesi Berrin Yaşar,  dünkü duruşmada mahkeme heyetinin, maznun Cemal yazi Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verdiğini ama heyetin, haksız tahrik indirimi uygulayarak sanığın cezasını 23 seneye indirdiğini hatırlatarak, şunları söyledi;

*Mahkeme, tutuksuz maznun kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi naz Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verdi. Biz kadınlar haksız tahrik indiriminin  erkek egemen yargının ve bay şiddetinin ‘can simidi’ ve kadın cinayetlerinin çoğalmasına neden var olan tek ‘yargı kılıfı’ olduğunu biliyoruz.

*Kızları hunharca katledilmiş ailenin dogruluk arama mücadelesi karşısında iki senedir dosya ve kanıtlar ortadayken, faillere İhtiyaç duyulan cezayı veremeyen yargı, elemli tek annenin duruşmada söylediği sözler üzerine, katile hakarette bulunduğu gerekçesiyle  anne Şefika Gültekin ile alakalı halk davası açtı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Şefika Gültekin’e dört sene dört ay mapus istendi.

image small

“TÜRKİYE anne adayi ÖLÜMLERİNİN ARTACAĞI KARANLIK BİR istikbal İLE KARŞI KARŞIYA”

Açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’ne de değinen Yaşar, “Yürürlüğe konduğunda kendini kadın olarak tanımlayan her bireyin can güvenliğini savunmayı planlayan Avrupa Konseyi imzalı İstanbul Sözleşmesi’nden 01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle, tek gece yarısı, tek erkek imzası ile Tamamiyle ayrılan Türkiye,  kadın ölümlerinin gittikçe artacağı karanlık tek istikbal ile karşı karşıya. Burada, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğimizin altını tek dahada çiziyor, bu davada katil Cemal yazi Avcı ve Adli Tıp raporlarında eylemin doğrudan  öznesi olduğu açığa çıkan tüm  failler dogruluk ettikleri cezayı alana civarindan bu davanın takipçisi olacağımızı söylüyoruz” dedi.

Yaşar’ın izahlarının derhal peşinden kadınlar alkışlarla kararı nümayis yaparak eylemi sonlandırdı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir