‘Kadınlar camiye giremez’ tartışmasına Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan ders gibi yanıt: Camilerimiz herkese açıktır-haberi

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan izaha göre, A Haber‘de yayınlanan “Sahur Vakti” programına katılan Erbaş, geçen sene olduğu benzeri bu sene de ramazanın salgının gölgesinde geçtiğini belirtti.

Erbaş, ramazanda camilerde cuma ve vakit namazlarının kılınabildiğini, teravih namazını ise ailelerin evlerde çocuklarıyla birlikte kıldığını hatırlattı.

“EBRU HANIM’LA ÜZÜNTÜMÜ PAYLAŞTIM”

Geçtiğimiz günlerde İstanbul‘daki Mihrimah Sultan Camisi’nde namaz kılmak istek eden kadınlara baz alinarak tek kişinin tavrını değerlendiren Erbaş, şunları kaydetti:

“Ebru Hanım, tek hoca hanım, öğretmen. olay kendisiyle alakalı değil. bendeniz kendisine telefon ettim, görüştüm, üzüntümü paylaştım. Onun anlatması şöyle, oradaki itiraz eden beyefendi, zannediyorum tek başka kadın topluluğuna ‘Camide sizin ne işiniz var’ tarzında karşı çıkınca, Ebru Hanım, başka hanım kardeşimizi müdafaa etmek amaciyla devreye girmiş. Yoksa kendisiyle alakalı tek şey değil. doğal üzüldük, bunun benzeri tek olay keşke olmasaydı. Marjinal tek şey. Bizim 90 bin camimiz var. 90 bin camimizde binlerce kadın cemaatimiz var. Biz, camilerimizi kadınlarımızın ibadetine ahenk gösteren vaziyete getirmek amaciyla canla başla çaba ediyoruz.”

“TAKSİM CAMİSİ RAMAZAN’DAN ardindan ÇOK GECİKMEDEN AÇILACAK”

Erbaş, Başkanlığın takriben 30 bin civarında kadın Kur’an egitimi öğreticisi ve hocası, 1000 civarında kadın vaizi, 71 şehirde kadın müftü yardımcısı bulunduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Camilerimiz kadın bay ayrımı olmaksızın herkese açıktır. 90 bin camimizi mümkün olduğunca Başka bir deyişle kadın bay ayrımı yapmadan, bebek genç-yaşlı ayrımı yapmadan bütün milletimize hizmet eder vaziyete getirmenin çabası içerisindeyken, marjinal, tek yerden var olan tek olayı bunun benzeri büyütmek doğrusu bizi üzmüştür. Biz bunun tam  ters amaciyla çaba ediyoruz.”

Taksim Camisi’nin ramazandan ardindan çok gecikmeden açılacağını duyuran Erbaş, “Taksim Camisi’nin müştemilatı da o bölge insanları için, her birimiz amaciyla çok mühim olacak. Cami kütüphanesi, kitabevi, kültür etkinliklerinin yapılabileceği salonlarla orası tam tek kültür merkezi, tek külliye olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir