Kademeli normalleşme bugün başladı! İşte 1 Haziran’a kadar geçerli olacak yeni korona tedbirleri-haberi

Türkiye genelinde 29 Nisan Perşembe bugünü saat 19.00’da başlayan “tam kapanma” saat 05.00 itibarıyla sona erdi. Vatandaşlar bundan sonraki süreçte neler olacağını heyecan ederken İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine “Kademeli Normalleşme Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

1 HAZİRAN’A civarindan SÜRECEK

Genelgeye göre, 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’ten tek Haziran Salı bugünü saat 05.00’e civarindan kademeli normalleşme çagi tedbirleri uygulanacak. 65 ıslak üstüne yol desturu aşı şartına bağlanırken, hafta sonu ve akşam sokağa çıkma yasağı sürecek. AVM’ler hafta içi açık olacak, spor salonları, cafe ve restoranlar tek vakit dahada Yalnızca paket servis yapacak. İşte bu erken itibariyle başlayan tertemiz dönemin ayrıntıları.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANACAK

Kademeli normalleşme döneminde hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları ise cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e civarindan sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

AŞI YAPTIRAN 65 YAŞ ÜSTÜNE VE 18 YAŞ ALTINA yol KISITLAMASI YOK

Kademeli normalleşme döneminde, 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlardan iki doz Covid-19 aşısını yaptırmış olanlar ile 18 ıslak altındakiler amaciyla sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak. Kademeli normalleşme döneminde, hakkı olmasına karşın Kovid-19 aşısı olmayan 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlar, hafta içi Yalnızca 10.00-14.00 arasında sokağa çıkabilecek. Kademeli normalleşme döneminde 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlar ile 18 ıslak altındakilerin kent içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

KUAFÖR, AVM GİBİ YERLER HAFTA İÇİ HİZMET VERECEK

Kademeli normalleşme döneminde alışveriş merkezleri hafta içi 10.00-20.00 arasında etkinlik gösterebilecek, hafta sonları kapalı olacak. Tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber benzeri dükkanlar ile ofis ve ofisler vb. işyerleri de hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında etkinlik gösterebilecek.

KISITLAMASIZ GÜN VE SAATLERDE ŞEHİRLER ARASI yolcu SERBEST

Kademeli normalleşme döneminde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası yolcu hür olacak.

KAPALI KALMAYA ayni ritimde devam EDECEK İŞLETMELER

17 Mayıs-1 Haziran arasında kahvehane, çay bahçesi, sinema salonu, halı saha, web kafe, yüzme havuzu ve spor salonları kapalı kalmaya ayni ritimde devam edecek.

ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİ SÜRDÜRÜLECEK

Kademeli normalleşme döneminde halk kuruluş ve kuruluşlarında esnek çalışma usulleri uygulanmaya ayni ritimde devam edilecek, mesai saatleri 10.00-16.00 olarak uygulanacak.

HAFTA İÇİ PAZARLAR KURULABİLECEK

Kademeli normalleşme döneminde sektör yerleri hafta içi 07.00-19.00 arasında açık olacak, hafta sonları ise sektör yeri kurulmayacak.

RESTORAN VE KAFELER GEL-AL veyahut PAKET SERVİS YAPABİLECEK

Kademeli normalleşme döneminde yeme içme yerleri hafta içi 07.00-20.00 arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 arasında ise Yalnızca paket servis olarak hizmet verecek.

DÜĞÜN, KINA VE NİŞAN MERASİMLERİ YASAK

Kademeli normalleşme döneminde evlendirme işlemleri yapılabilecek, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına benzeri etkinlikler düzenlenemeyecek.

HAFTA SONU SATIŞI YASAK var olan ÜRÜNLER

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) mecburi esas ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, tasit aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye ürünlerin satışına tam vakit sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak var olan hafta sonlarında destur verilmeyecek.

ANAOKULLARI DIŞINDA UZAKTAN EĞİTİME ayni ritimde devam EDİLECEK

Genelgede anaokulları ile alakalı bulunan maddeye göre, kreşler ve anaokulları 17 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında uygulanacak var olan kademeli normalleşme sürecinde faaliyetlerine ayni ritimde devam edebilecek. başka kademeler ise tek Haziran tarihine civarindan uzaktan eğitime ayni ritimde devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir