Kaçak kazı yapan define avcıları, Antik dönemde saklama kabı olarak kullanılan küp buldu-haberi

Dün saat 13.00 sıralarında kırsal Yöre ve Kayran Mahalleri arasında yurttaşa ait arazide iddiaya göre kaçak kazı yapan definecilerin kazarak alana çıkardığı küpü gören vatandaşlar, Kuyucak İlçe zaptiye Komutanlığını arayarak ihbarda bulundu.

İNCELEMEYE ALINDI

Olay adina giden zaptiye ekipleri yapılan kaçak kazıda tek küpün bulunduğunu görünce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü arayarak bilgi verdi. Yapılan incelemede, küp olarak tabir edilen kültür varlığının çağlar süresince hububat ve zeytinyağı depolamada kullanılan pişmiş topraktan imal edilmiş “Pithos” olduğu tespit edildi. Çıkarılan küp iş makineleri yardımıyla kamyonete yüklenerek Karacasu’daki Afrodisias Müzesine götürüldü. Küpünburada yapılan incelemesinin ardındankaç senelik olduğu alana çıkacak.

“OSMANLI DÖNEMİNE AİT OLMA İHTİMALİ YÜKSEK”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. umut Tuncer, “Zarar görmemesi amaciyla ivedilikle işlemlere başladık. Nakliye konusundabelediyemiz muavin oldu sağ olsun. ama ellerinde vinç yoktu. Vinci ise tek firmadan saglamak ettik.Dün saat 21.00’de ise hiçbir aksilik yaşamadan Pithos’u müzemize kazandırdık. Pithoslar depolama Emelli kullanılan kaplar olduğu amaciyla tarih süresince aynı formda yapılmıştır. Pithos benzeri formu çok değişmeyen kapları tarihlemenin en iyi yolu çevreninde ele geçen buluntular oluyor. bu erken arazi genelinde benim gözlemlediğim geç Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılmış var olan sarı sırlı kırık kap parçaları vardı. Pithos’ un bulunduğu bölgenin yakınında ise Osmanlı döneminde askeri rasat noktalarının olduğunu biliyoruz. bu yüzden Pithos’ un Geç Bizans veyahut Osmanlı dönemine ait olma olasiligi çok yüksek.” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir