İtalya’nın eski dışişleri bakanından çarpıcı sözler: ABD, Türkiye’nin S-400 alımını kabullenecek-haberi

Eski İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Türkiye‘yle alakalı itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. İtalyan basınına konuşan Frattini, İtalya Başbakanı Draghi’nin reis Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı nihayet telefon görüşmesine dikkat çekti. İtalya ile Türkiye’nin arasındaki stratejik bağın çok eskilere dayandığını belirten Frattini, kendisinin görev yaptığı dönemde ülkemiz ile var olan ilişkileri en iyi seviyede tutmaya çalıştığını anlattı.

“AB TÜRKİYE’Yİ DIŞLAYARAK BÜYÜK BİR hatali YAPTI”

Sabah’ın haberine göre; Türkiye’nin neden stratejik konumu, gerekse güç potansiyeli vaziyetinden iyi geçinilmesi koşul olan tek memleket olduğunu belirten Frattini, Türkiye’nin İran, Rusya ve Çin eksenine girmemesi amaciyla kendisinin döneminde İngilizlerle birlikte ‘Türkiye’nin dostları’ isimli tek grup oluşturduklarını ifade etti. ama dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in, Türkiye’nin su ile var olan ilişkilerine kapıyı kapattığını söyleyen Daha önceki bakan, bunun hatri sayilir büyüklükte tek hatali olduğunu vurguladı. gittikçe güçlenen tek Türkiye’nin, bu erken başta Rusya ile var olan S-400 iş birliği olmak üzere bölgedeki başka devletlerle sağlam bağlar kurduğuna dikkat çeken Frattini, bu Vaziyetin AB’nin çıkarlarına ters olduğunu ifade etti.

“OYUNUN BİTTİĞİNİ HEPİMİZ BİLİYORUZ”

Eski dışişleri bakanı, AB’nin dikkatsiz tutumunu eleştirerek, kuvvetli Türkiye-Rusya ilişkisine de göndermede bulundu. “Beğen veyahut beğenme, ülkemiz vazgeçmesi güç tek stratejik ortak. Oyunun artık bittiğini her birimiz biliyoruz. Ankara, S-400 füzelerini Moskova’ya art iade etmeyecek” ifadelerini kullanan Frattini, ABD’nin de bu vaziyeti kabullenmek zorunda olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE KAFKASLAR’DA HERKESTEN dahada ÇOK SÖZ SAHİBİ”

Verdiği röportajda Türkiye’nin Kafkaslar ve Karadeniz’den geçen gaz ve yakit boru hatlarıyla var olan bağlarıyla çoktan tek enerji merkezi haline geldiğini söyleyen Frattini, ülkenin Libya ile kurduğu güç birliği sayesinde tek bir hamleyle bütün Avrupa’yı es geçerek doğu Akdeniz’de kurduğu üstünlüğü de dikkat çekti.

Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında, Minsk grubunun boşa çıkan uzlaşma gayretleri karşısında reis Erdoğan ve Putin’in tek müdahalesinin bölgedeki savaşa nihayet noktayı koyduğunu söyleten Frattini, “Kafkasya ve dağlarla kaplı Karabağ’da ülkemiz ve Rusya, başka bütün devletlere göre dahada çok laf sahibi” ifadelerini kullandı.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir