İşveren, kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar devam etmesini istiyor-haberi

Kovid-19 salgını sürecinde işi, işçiyi ve işvereni savunmak emeliyle şartlar esnetilerek 2020’nin Mart ayından beri tatbik edilen kısa çalışma ödeneğinde süre 30 Haziran itibarıyla sona erecek. Ekonomide salgın kaynaklı olumsuzlukların sürdüğünü müdafaa eden işverenler, kısa çalışma ödeneğinin 2021 yılının sonuna civarindan ayni ritimde devam etmesi istegini yineledi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) yönetim heyeti Başkanı Akkol, salgının evvel gününden bu yana evvel çalışanların sağlığını savunmayı derhal peşinden da istikrar ve istihdamı sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi. Akkol, yasamsal diyalog ve müsterek akılla bütün kesimlere yarar sağlayacak çözümleri kısa müddette üretip yasama geçirmek amaciyla yoğun çaba harcadıklarını vurguladı. Devletin de salgının menfi etkilerini minimuma indirmek amaciyla Bir hayli alanda yardım, destek ve uygulamaları yasama geçirdiğine değinen Akkol, salgının başından beri verilen bütün destekler amaciyla yetkililere teşekkür etti.

“SALGININ neden OLDUĞU OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR SÜRÜYOR”

Aşılamanın bütün hızıyla ayni ritimde devam etmesi ve olay sayılarındaki düşüşe karşın salgın ve salgının kapı araladığı fevkalade koşulların sürdüğüne dikkati çeken Akkol, şunları kaydetti:

“Devam eden çip krizi; otomotiv, dayanıklı tüketim ve taraf sanayileri başta olmak üzere Bir hayli sektörü menfi etkilemeye ayni ritimde devam ediyor. Bu durum, imalatı düşürüyor ve Bir hayli işletmede mecburi kapanmalara neden oluyor. başka yandan, hizmet piyasasinin toparlanması amaciyla belli tek süre dahada vakte gereksinim duyuluyor. bütün bunlar dikkate alındığında, normalleşmeye baz alinarak adımlar atılırken var istihdamın devamının sağlanmasını, toy ve kadın işsizliğinin artmaması amaciyla destekleyici tedbirlerin sürdürülmesini önemsiyoruz. Kısa çalışma ödeneği uygulamasının ahenk gösteren ücret ve yasamsal şartlar net iyileşene civarindan ayni ritimde devam etmesinin istihdamın korunmasında ağırbaşlı ehemmiyete sahip olduğunu düşünüyoruz. Kısa çalışma ödeneğinin ay ay uzatılmak adina sene sonuna civarindan uzatılmasını istek ediyoruz. Çalışma ve yasamsal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Sayın Vedat alim ile hafta başında tek araya geldiğimiz toplantımızda da bunu ifade ettik.”

“İSTİHDAMIN KORUNMASI İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA her vakit HAZIRIZ”

Akkol, devletten bunu istiyorken kendilerinin de her vakit olduğu benzeri ellerini taşın altına koymaya ayni ritimde devam edeceklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İstihdamın savunması ve artırılması amaciyla var gücümüzle çalışmaya her vakit hazırız. Bu dönemde, bizler de elimizi taşın altına koyarak, bu vakte civarindan yaptığımız şekilde çalışanlarımızı destekleyecek ve ahenk gösteren var olan sektörlerimizde ücretlerini bitirmeye ayni ritimde devam edeceğiz. İş birliğiyle atılacak adımlar ile istihdamımızı güçlendireceğimize inanıyoruz.”

Kaynak: Anadolu ajansı / Özcan Yıldırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir