İşte Menderes Nehri’nin kirletildiği nokta-haberi

45 aza belediyenin oluşturduğu Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ile hatri sayilir büyüklükte Menderes İnisiyatifi azaları hayat Su Günü’nde hatri sayilir büyüklükte Menderes Nehri’ndeki kirliliğe dikkat çekmeye çalıştı. Bu Emelli nehri besleyen en mühim kaynaklardan biri var olan ve kirliliği ile öne çıkan Çürüksu Çayı’nda medya toplantısı gerçekleştirildi.

FABRİKA ATIKLARININ BIRAKILDIĞI ALAN

Gökpınar’dan gelen temiz su ile kirli suyun buluştuğu alandaki görünüm belediye başkanları ve çevrecilerin reaksiyonunu çekti. Yapılan izahta kirli suyun Denizli örgütlü endüstri Bölgesine ait arıtma tesisinden ve tahliye hattına kaçak dahil var olan endüstri kuruluşlarından geldiği belirtildi.

Bölgedeki kirliliğin nehirdeki kirliliğin anne kaynağı olduğu ifade edilerek, takriben üç milyon insanın yaşadığı havzada dahada Bir hayli endüstri kuruluşunun atık sularını nehre bıraktığı belirtildi. alanda fabrika atıklarının yanı sıra kontrolsüz çöp ve moloz döküldüğü de görüldü.

“ÇEVRE TALANINA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ”

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği üyesi Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan,

“İçinde balıkların yüzdüğü doğal ortamda imkanımız olsa su gününü orada kutlardık. Ne yazık ki buradaki gibi, havzanın en ehemmiyeti kisminda kirliliğin hat safhada olduğu tek alandayız. Bu çok mühim tek konu.

Ülkemizde çevre problemleri her geçen vakit artıyor. Çevre tahribatı her geçen vakit artıyor. nihayet olarak zeytinlik alanlarda yeralti maden sahaları açılıyor. Çevre talanına karşı ugras ediyoruz” dedi.

“BÜYÜK MENDERES bundan sonra CAN VEREMEZ vaziyete GELDİ”

Büyük Menderes Nehri İnisiyatifi sözcüsü Mustafa Çallıca ise;

“Büyük Menderes ve kolları 10 bin senedir can verdiği medeniyetlere, kültürlere, topraklara artık can veremez vaziyete geldi. hatri sayilir büyüklükte Menderes Nehri yüzde 65 tarımsal sulamada kullanılmaktadır. ülkemiz tarımsal üretiminin yüzde 15’i bu havzada yapılmaktadır ve üç milyonu aşan nüfus yaşamaktadır.

Havzamız ülkemiz su ortalamasının altında su varlığına sahiptir. Türkiye’nin en kirli üçüncü nehri ve tarımsal sulama özelliğini kaybeden dördüncü derece kirli suyudur. hatri sayilir büyüklükte Menderes bu erken can çekişiyor. hatri sayilir büyüklükte Menderes can verirse Ege ölür. Kırsaldan göçler başlar” ifadelerini kullandı.

GEMİCİ: ÇİFTÇİ MUHTAÇ vaziyete GELDİ

Denizli tarım Odaları İl Koordinasyon heyeti Başkanı Hamdi Gemici kirlilikten en çok etkilenen kesimin tarım kesimi olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Nehrin başlangıç noktasındayız. Bu randımanlı topraklarda derhal hemen muhtaç vaziyete düştük. kazanç kazanamaz vaziyete geldik. Oysa çevre ve doğaya saygılı imalat yapılsa bu erken yaşadığımız sıkıntı olmayacak.

Tekstil sanayinde ıslak boyama yapılacağına kuru boyama yapılsa, teknoloji takip edilse bu meseleler olmayacak. Haşıl ve boyadan çıkan bu civarindan suyu alıcı ortamın onay etmeyeceği noktaya getirmek  us karı değil. tek vakit evvel tedbirler alınarak burada yapılan üretimin kirlilik üretmemesi gerekiyor”

“SU İKİ RENK AKIYOR”

Temiz su ile kirli suyun buluştuğu noktayı işaret eden Gemici,

“Su iki renk akıyor. Temiz akan Çürüksu Çayı yıllardır doğaya bolluk veren kaynak. kirli akan su ise doğadan alınarak örgütlü endüstri bölgelerinden kullanıldıktan ardindan arıtmadan çıkan su. Yanına yaklaşmak mümkün değil.

Bu 500 kilometre gittikçe Ege Denizine boşalıyor. Denize ulaşana civarindan Bir hayli sulak tarım alanlarına verdiği zararı sizler düşünün. İçindeki boya ve tekstil sanayinin kullandığı maddeler ağır metal ve tuzluluk ihtiva ediyor.

Uzun vadede bu su ile topraklarımızı kaybedeceğiz. Aldığımız su numunelerini analiz ettirdiğimizde bunun benzeri tek sonuçla karşılaştık. Kimsayar arıtmadan geçirilerek tarımda kullanılacak sulama suyu kalitesine döndürülmesi bütün tarım kesiminin talebidir” diye konuştu.

Büyük Menderes Nehri'ne sanatçılar da sahip çıktı İlginizi Çekebilir Büyük Menderes Nehri’ne sanatçılar da sahip çıktı Balık ölümlerinin yaşandığı Menderes Nehri molozlardan temizlendi İlginizi Çekebilir Balık ölümlerinin yaşandığı Menderes Nehri molozlardan temizlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.