İstanbul’un okulsuz köyü-haberi

İstanbul’un Çatalca kazasi Çanakça Mahallesi’nde hasarlı olması hasebiyle Çanakça İlköğretim Okulu takriben üç sene evvel yıkıldı. Yıkılan okulun adina yapılması amaciyla laf verilen okulun inşası yılan hikayesine döndü. takriben üç seneden çok okulsuz var olan köyün sakinleri, çocuklarını çevre köylerdeki okullara yollamak zorunda kalarak çile yaşadı.

100 YILLIK KÖY İLK kez OKULSUZ KALDI

SÖZCÜ’ye konuşan tek köy sakini, “Bugüne civarindan mektep amaciyla tek adet kazma dahi çakılmadı. 1900 senesinde heyetmiş tek köy, evvel kez okulsuz kaldı” dedi.

MİLLET BAHÇESİNİN TEMELİ ATILDI, OKULUN ATILMADI

Bir başka köy sakini ise, “Çocuklarımı okula yanımızdaki köye gönderiyorum. Biz çok mağduruz. tek ay içinde ihalesi yapıldı, kazması vurulacak dendi ama vurulmadı. Bu okulla birlikte Çatalca Kaymakamlığı da yıkıldı. Çatalca’nın meydanına millet bahçesi yaptılar, Daha okula kazma vurmadılar, döküntüleri duruyor” diye konuştu.

BAŞKAN AÇIKLAMA YAPTI: İHALE SÜRECİ TAMAMLANDI

Okulun akıbetiyle alakalı nihayet bilgilendirme Çatalca Belediye Başkanı Mesüt Üner tarafından yapıldı. 31 ocakta tarihinde izahta bulunan Üner, “Yoğun girişimlerimiz ve çalışmalarımız sonucu, Çanakça 141 ada 5 parselde ‘’Çanakça İlköğretim Okulu” projemizin başlaması yolunda en mühim aşama var olan ihale zamani de tamamlandı ve okulumuzun yapımı artık başlıyor” dedi.

“AKAN ZAMANI GERİ VEREMEZSİNİZ, ÇOCUKLARI REZİL ETTİNİZ”

3 sene ardindan gelen ihale açıklamasına yurttaş ise, “Bu vakte civarindan çektiğimiz çilenin hesabını kim verecek?”, “Bu saatten ardindan mektep yapılsa da zihnimizde var olan tek şey okulun yerindeki yıkıntı fotoğrafı. Evlatlarımız bu resimi hiç dogruluk etmediler”, “Akan vakiti art veremezsiniz, çocukları rezil ettiniz” diye reaksiyon gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.