İstanbul’da tırtıl istilası! Vatandaşlar 1 aydır ne yapacağını şaşırdı-haberi

Beykoz’un Akbaba mahallesi takriben tek aydır tırtıl istilasıyla uğraşıyor. derhal hemen mahallenin tamamında yaşayanların hanelerinin bahçesi, bostanı ve meyve ağaçları bulunuyor. Bahçe içindeki tek iki katlı hanelerin duvarlarında dahi tırtıllar geziyor. alanda bulunan meyve ve fındık ağaçları tırtıllar tarafından sarılmış durumda.

YEDİKLERİ HER ŞEY KURUYOR

Tırtılların yapraklarını yediği ağaçların kuruduğu da görülüyor. tek örümcek ağı benzeri ağaçları saran tırtılların kozaları ise enteresan tek görsel oluşturuyor. alanda yaşayanlar ağaçlardan ardindan ekinlere, lahanalara da tırtılların dadandığını belirtiyor. Mahallenin muhtarı Yüksel Kılıç ise vaziyeti Beykoz İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirdiğini belirterek, destur verilen ilaçlarla bahçelerini kendileri ilaçlayarak vaziyetle baş etmeye çalıştıklarını anlattı.

“BEN KENDİ İLACIMI KENDİM YAPAYIM”

Yüksel Kılıç, tarım İlçe Müdürlüğü’ne vaziyeti bildirdiğini ve kendisine insan sağlığına zarar veren olmayan ilaçları önerdiklerini belirterek, “O ilaçlardan biz aldık, kullanmaya başladık. Bin Lira ile bin 500 Lira arası ücreti var olan tek ilaçlama makinesi aldık. İBB Başka bir deyişle İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracı tek bölgeye geldi, o bölgeyi de bendeniz analiz ettim ilacın etki edip etmediği konusunda. çok da etki etmedi yani. bendeniz kendisinin ilacımı kendim yapayım diye yola çıktım” diye konuştu. mahallede yaşayan Hüseyin Öztürk ise, “Ağaçlara kurt sardı, kiraz ağacı, erik ağacı, fındık ağacı, hepsinde var Başka bir deyişle şu anda. tek ay filan oldu, felaket oldu yani, o vakte civarindan olsa da gözükmüyordu, şu anda felaket gözüküyor. hanelere girmiyor ama hanelerin çevresinde, erik ağaçlarında, her şeyde var, lahana da falan” dedi.

DUVARLARINI FIRÇAYLA TEMİZLİYOR

Bahçesinde ve evinin duvarlarında tırtıl saran Fatma Kılıç, “Bizim bu duvarlar hep bembeyaz kurt sarıyor. Camı, kapıyı açamıyorum. Kurtlar yedi bizi, tek şey başaramıyoruz. Hortumla su tutuyorum, oto fırçalarıyla yere döküyorum, elimden geldiği civarindan tek şeyler yapıyorum. elbise yıkıyorum, asıyorum balkona, topluyorum hep kurt, sirkeliyorum, kimi tekrar makineye atıyorum” dedi.

“BU TIRTIL meselesi aslina bakarsak KISMEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ”

İstanbul tarım Odası Başkanı Murat Kapıkıran, “İklim değişikliğinin tesiriyle yeryüzünde çeşitli bölgelerde bulunan çeşitli canlı türlerinin değişik bölgelerdeki ahenk gösteren ekolojik şartlar hasebiyle uzunca yıllar içinde göç ettiğini gözlemliyoruz. özellikle fındık zararlısı var olan Amerikan ak kelebeğinin Türkiye’ye gelişi. İstanbul’da ve Türkiye’nin Bir hayli yerinde görülmeye başlanan bu tırtıl meselesi aslında kısmen abuhava değişikliğinin etkisiyle, ahenk gösteren sema koşullarının dar tek vakit aralığına sıkışmasıyla çok yaygın tek popülasyon görüldüğünü söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir