İstanbul’da 20 binden fazla konut üretmişti! 73 yıllık inşaat devi Garanti Koza iflas etti-haberi

Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin aldığı mevzu hakkinda olarak 30 Mart 2021 tarihinde aldığı karara göre şirketin tasfiye işlemleri başladı.

2020/917 esas sayılı kararının 31 Mart bugünü yapılan duyurusu şöyle: 2600-0 İstanbul Ticaret Sicil Numarasında ve 3890006679 vergi numarasında kayıtlı ‘Oruçreis Mh. Teskstilkent Cd. Tekstilkent Sitesi B blok, No:12A/161 Esenler/ İstanbul’ adresinde etkinlik gösteren müflis Garanti – Koza İnşaat endüstri ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 30/03/2021 tarih saat 14:24 itibari ile iflasına karar verilmiş olup tasfiye işlemlerine Müdürlüğümüzün yukarıda yazılı dosyasından başlanılmıştır. İ.İ.K. 166. Maddesi uyarınca tebliğ ve duyuru olunur.

VATANDAŞLAR TAPULARINI ALAMAMIŞTI

Bugüne civarindan İstanbul’da 20 binden çok ev üreten ve Akkoza ile Akbatı benzeri markaları şehre kazandıran Garanti Koza’nın 6’sı hatri sayilir büyüklükte olmak üzere 60-70 hissedarı bulunuyordu.

Bulgaristan’da da konut, AVM ve otel projelerini bulunan şirketin Türkiye’de yasama geçirdiği Bir takım projelerde vatandaşlar tapularını alamadığı amaciyla mağdur olmuştu.

İPOTEK SÜRPRİZİYLE KARŞILAŞMIŞLARDI

Mal sahiplerinin birçoğu dairelerini ve tapuyu teslim aldıktan ardindan satmak üzere teşebbüste bulununca ipotek sürpriziyle karşılaşmıştı.

Borçları olmadığı halde, tapularının üzerinde ipotek olduğunu öğrenen ev sahipleri, soluğu Garanti Koza’nın idareninde almış. Firmanın aldığı ticari krediyi ödeyemediği amaciyla tek bankanın hanelere ipotek koyduğunu öğrenmişlerdi.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir