İsrailli pilottan “Gazze’den gelen roketleri durduramadığımız için çok katlı binaları vurduk” itirafı-haberi

İsrail’in Kanal 12 televizyonu, Gazze Şeridi’nde medya kuruluşlarının ofislerinin de bulunduğu 9 çok katlı binayı bombalayan İsrailli pilotlarla röportaj yaptı.

Pilotların yalnız isimlerinin baş harflerinin verildiği röportajda İsrailli kaptan “D” kendisi ve başka kaptan arkadaşlarının yaptıkları bombardımanın hafife alınmaması gerektiğini, Gazze’ye tonlarca cephane ile ateş açtıklarını dile getirdi.

“YÜKSEK KATLI BİNALARI BOMBALAMAK BİZİM İÇİN nefes ALMA imkani OLDU”

İsrailli pilot, arkadaşlarının paylaştığı duygulardan laf ederken şu ifadeleri kullandı: “Gazze’deki çok katlı binaları bombalamak, Filistinli direniş gruplarının bizi devamlı olarak tekmeleme başarısı ile bu istikamette yaşadığımız düş kırıklığı karşısında tek nefes alma ve deşarj olma yolu olmuştu.”

“ROKET ATIŞLARINI ENGELLEMEKTE BAŞARISIZ OLDUK”

Filistinli direniş gruplarının liderlerine dokunamadıklarını itiraf eden İsrailli kaptan “D”, “Gazze’den gelen roket atışlarını engellemekte başarısız olduk, pkk terör örgütlerinin liderlerine dokunamadık bunun amaciyla çok katlı binaları vurduk.” dedi.

Uzmanlar, İsrail’in Demir Kubbe sema müdafaa sisteminin, Filistinli direnişçilerin füzelerinin Yalnızca yüzde 25’ine karşı koyabildiğini, bunun da İsrail hanesine yazılan ayrı tek başarısızlık olduğunu belirtmişti.

11 GÜNLÜK BOMBARDIMANDA 1800 ev Tamamiyle YIKILDI

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’ne baz alinarak 11 vakit süre gelen bombardımanda, içinde Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ve Katar merkezli tv kanalı al Jazeera’nın ofislerinin bulunduğu “Cela” isimli çok katlı yapı dahil 9 çok katlı binayı bombalayarak yerle tek etmişti.

Gazze’deki İskan ve bayındır Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne baz alinarak saldırılarında Tamamiyle yıkılan ev sayısının 1800’e ulaştığını, 16 bin 800 konutun ise kısmen hasar gördüğünü açıklamıştı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzen ettiği saldırılarda 66’sı çocuk, 39’u kadın olmak üzere 248 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Muhammed Semiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir