İsrail’in saldırılarına dünyadan tepki var! 11 ülkede protesto yürüyüşleri düzenlendi-haberi

10 Mayıs’ta Mescid’i Aksa saldırılarıyla başlayan ve bugüne civarindan 139 Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan olaylara dünyadan tepkiler geliyor. Bir hayli ülkede binlerce insan, İsrail’in zalimliğini protesto etti.

HOLLANDA’DA PROTESTO YÜRÜYÜŞLERİ

Hollanda’nın Lahey kentinde, İsrail’in Mescid-i Aksa’da, doğu Kudüs’te ve Gazze Şeridi’nde Filistinlilere baz alinarak saldırılarına karşı gösteri düzenlendi. değişik gruplar tarafından Hollanda Parlamentosu önünde ve Malieveld Meydanı’nda gerçekleştirilen gösterilere çok sayıda Filistinlinin yanı sıra Türkler ve Hollandalılar da katıldı.

AVUSTURALYA’DA DA PROTESTO EDİLDİ

İsrail’in Filistin’e baz alinarak saldırılar Avustralya’da protesto edildi. Mescid-i Aksa ve Gazze’ye günlerdir süre gelen saldırılara karlı aralarında Yahudilerin de bulunduğu çeşitli gruplar kent merkezlerinde tek araya geldi. Sydney ve Melbourne’da on binlerce kişi İsrail’in Mescid-i Aksa ve Gazze’ye yaptığı saldırıları protesto etti.

FRANSIZLARDAN İSRAİL’E TEPKİ

Fransa’nın başkenti Paris’te yüzlerce kişi İsrail saldırılarını protesto etmek amaciyla sokaklara döküldü. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in dahada evvel yapılan eş tek gösteriyi işaret ederek gösteriye destur vermemesine karşın tek araya toplanan kalabalığa karşı önlem alan Paris polisi, gösterinin gerçekleştirileceği güzergah üzerinde güvenlik önlemlerini arttırdı. Engellere karşın tek araya toplanan kalabalık İsrail karşıtı ve “Filistin amaciyla hak istiyoruz”, “Kahrolsun katil İsrail”, “İşbirlikçi Macron” sloganları attılar.

BELÇİKALILAR DA SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Belçika’nın başkenti Brüksel’de İsrail’in Filistinlilere saldırılarını kınamak ve Filistin ile dayanışma amaciyla gösteri düzenlendi. İsrail’in Gazze ve doğu Kudüs benzeri yerlerde saldırılarına karşı Filistin’e destek saglamak amaciyla ve Nekbe’nin 73. senesi dolayısıyla başkentin merkezindeki Albertin Meydanı’nda takriben üç binden çok kişi yoğun yağmura karşın Filistin bayraklarıyla toplandı.

YUNANİSTAN’DA PROTESTO

Yunanistan’ın başkenti Atina ve Selanik şehrinde, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere baz alinarak saldırılarına karşı protesto düzenlendi. doğu Kudüs’e ve Filistinlilere baz alinarak saldırılara reaksiyon emeliyle tek araya toplanan çeşitli gruplar, İsrail’in Atina Büyükelçiliği önünde toplandı.

İNGİLTERE’DE DE GÖSTERİLER DÜZENLENDİ

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi, İsrail’in başta Gazze ve Kudüs’te olmak üzere Filistinlilere baz alinarak saldırılarına reaksiyon göstermek amaciyla sokaklara döküldü. Şehirde bulunan İsrail konsolosluğu önünde tek araya toplanan kalabalık, İsrail karşıtı sloganlar attı. Filistin’e var olan desteğin teyit edildiği gösterilerde, tek protestocu İsrail konsolosluğu yakınlarında bulunan tek otelin bahçesindeki İngiltere bayrağını indirerek, adina Filistin bayrağı astı.

İSVEÇ’TE PROTESTO YÜRÜYÜŞLERİ

İsveç’in başkenti Stockholm’de İsrail’in doğu Kudüs ve Gazze’deki saldırılarına karşı protesto düzenlendi. yasamsal medya üzerinden örgütlenen göstericiler, Filistin’in Stockholm Büyükelçiliği önünde toplandı. Filistin bayrağı taşıyan göstericiler, “Kudüs’e selam, direnişe devam”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “İsrail’e boykot”, “Mescid-i Aksa onurumuzdur” sloganları attı.

ALMANLAR DA SOKAĞA ÇIKTI

Almanya’nın başkenti Berlin’de, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere baz alinarak saldırılarına karşı protesto gösterisi düzenlendi. Bir hayli Filistin derneğinin çağrısıyla, İsrail’in doğu Kudüs’e ve Filistinlilere baz alinarak saldırılarını protesto etmek emeliyle düzen eden gösteri amaciyla binlerce kişi, Kreuzberg semtindeki Hermannplatz Meydanında toplandı. Göstericiler üzerinde “Filistin’e özgürlük”, “Kudüs Filistin’in başkenti” yazan döviz ve pankartlar ile Filistin bayrakları taşıdı ve İsrail aleyhine sloganlar attı.

POLONYA’DA DA PROTESTO EDİLDİ

Polonya’nın başkenti Varşova’da da İsrail’in Filistinlilere baz alinarak saldırıları protesto edildi. İsrail Varşova Büyükelçiliği önünde düzen eden gösteriye Polonyalı sol sivil cemiyet örgütlerinin yanı sıra bu ülkede yaşayan Filistinliler de katıldı. yüzlerce kişinin iştirak ettiği gösteride sık sık “İsrail terörüne yeter”, “Özgür Filistin”, “Ben bu erken Filistinliyim” sloganları atıldı.

İSVİÇRE’DE TEPKİ YÜRÜYÜŞLERİ

İsrail’in Mescid-i Aksa’da, doğu Kudüs’te ve Gazze Şeridi’nde Filistinlilere baz alinarak saldırıları, İsviçre’nin Cenevre ve Zürih şehirlerinde binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. Cenevre kent merkezindeki anne şimendifer istasyonu (Cornavin) yakınında düzen eden gösteriye yağmura karşın takriben iki bin kişi katıldı. “Filistin’e özgürlük”, “Gazze’ye özgürlük”, “Katil İsrail” ve “Çok yaşa Filistin” sloganları atan göstericiler, taşıdıkları çeşitli döviz ve pankartlarla Filistin halkına destek verdi.

SIRBİSTAN’DA DA PROTESTO EDİLDİ

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin en hatri sayilir büyüklükte şehiri Novi Pazar’da tek araya toplanan yüzlerce kişi, İsrail’in saldırılarına ayni ritimde devam ettiği Filistinlilere destek ve dayanışma iletisi gönderdi. Sancak Demokratik Partisi tarafından düzen eden destek yürüyüşüne katılanlar, beynelmilel kurumlara İsrail’in saldırılarına nihayet vermesi amaciyla adım atmaları çağrısında bulundu.

NE OLDU?

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üstüne İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir