İsrail Yayın Kuruluşu: İran’daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var-haberi

Natanz Nükleer Tesisi’nde evvel akım dağıtım ağında alana gelen tek “kaza” olarak kamuoyuna duyurulan, sonrasında ise “terör eylemi” olduğu istikametinde izahlar yapılan olaya ait İsrail halk Yayın Kuruluşu (KAN) tarafından tek argüman alana atıldı.

KAN’ın istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberde, olayın arkasında Mossad‘ın olduğu ve tesisteki zararın İran‘ın açıkladığından hatri sayilir büyüklükte olduğu belirtildi.

“ZAMANLAMA TESADÜF DEĞİL”

Söz konusu zararın, ülkenin uranyum zenginleştirme kapasitesine vuruş vurduğu ifade edilen haberde, olayın zamanlamasının da rastlantı olmadığı aktarıldı.

Haberde, İsrail kabinesinin, İran konusunu ele almak üzere 18 Nisan sektör bugünü toplanacağı ve bakanlar heyeti toplantısında İran nükleer anlaşması amaciyla yürütülen müzakereler ve alanda İran’la yaşanan gerilimin görüşüleceği kaydedildi.

İRAN ‘TERÖR EYLEMİ’ DEMİŞTİ

İran Atom Enerjisi müessesesi Sözcüsü Behruz Kemalvendi, bu erken Natanz Nükleer Tesisi’nin akım dağıtım ağında tek talihsiz kaza alana geldiğini bildirmiş, olayın nedenine ait incelemelerin ayni ritimde devam ettiğini söylemişti. İran Atom Enerjisi müessesesi Başkanı Ali Ekber Salihi ise dahada ardindan yaptığı açıklamada, tesiste alana gelen kazanın “terör eylemi” olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Gülşen Topçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir