İsrail ordusu “Gazze’ye kara harekatı başlattık” açıklamasından geri adım attı: Teyit edemeyiz-haberi

İsrail Ordusu Yabancı medya Sözcüsü Jonathan Conricust, yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin saldırı başlattığı Gazze Şeridi’ne “girdiğini” de ifade etmişti. Hem de Tel Aviv yönetiminin harekât tarihi olarak İsrail’in kuruluş tarihi var olan 14 Mayıs’ı seçmesi dikkat çekmişti.

TERCÜME yanilgisi MI?

Bir başka İsrail Ordusu Sözcüsü Avichay Adraee ise askerlerin Gazze Şeridi’ne girip girmediğini teyit edemeyeceğini belirterek, “Sadece Gazze Şeridi’ne havadan ve karadan tek hücum başlatıldığını söyleyebilirim.” dedi. Adraee, dahada evvel Conricust’un yaptığı izahlar ile alakalı “tercüme hatası” olduğunu ileri sürdü. Adraee, “Jonathan’ın (Conricust) dediklerini ne yalanlıyorum ne teyit ediyorum ne de bunun için ait tek yorum yapıyorum.” ifadelerini kullandı.

NETANYAHU: HAMAS’A AĞIR ŞEKİLDE BEDEL ÖDETECEĞİMİZİ SÖYLEMİŞTİM

İsrail’in Gazze Şeridi’ne kara ve sema harekatı başlattığının duyuru edilmesinin derhal peşinden İzah yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da şu ifadeleri kullanmıştı: “Hamas’a ağır tek şekilde bedel ödeteceğimizi söylemiştim. Bunu yapıyoruz ve ağır tek şekilde ödetmeye de ayni ritimde devam edeceğiz. Daha nihayet laf Daha söylenmedi, harekat gerektiği sürece ayni ritimde devam edecek. Polisimize, sınır polisimize ve başka güvenlik güçlerimize İsrail’in şehirlerinde kanun ve nizamı sağlamaları amaciyla desteğimiz tamdır. Anarşiye müsamaha göstermeyeceğiz.”

MEDYADAN silahlı güce ELEŞTİRİ

Times of İsrail gazetesinde çıkan tek haberde, ordunun yabancı medyası yanlış bilgilendirdiği belirtildi. Haberde Conricust’a “İsrail askerleri Gazze’ye girdi mi?” suali yöneltildiğinde bunun için “Evet” diye cevapladığı kaydedildi.

Conricust, İsrail silahlı gücünden yapılan “Gazze’ye havadan ve karadan saldırıyoruz” şeklindeki yazılı açıklamasının derhal peşinden sualler üstüne AA, Washington Post ve İsrail’in I24 kanalı dahil Bir takım yabancı medya kuruluşlarına, “İsrail askerleri Gazze’ye girdi” demişti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 109’A YÜKSELDİ

İsrail ordusu Ramazan Bayramı’nda da Gazze Şeridi’ni vurmaya ayni ritimde devam ediyor. Gazze’deki sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 6 Filistinlinin dahada hayatını yitirdiği belirtildi. İsrail’in saldırılarında 10 Mayıs’tan bu yana 28’i çocuk, 15′ kadın olmak üzere ölenlerin sayısının 109’a, yaralı sayısının da 621’e yükseldiği kaydedildi.

HAMAS: KENDİLERİNE AĞIR BİR DERS VERMEYE HAZIRIZ

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze Şeridi çevrenine birliklerini konuşlandırmaya ayni ritimde devam ettiği sırada İsrail’in mümkün tek kara harekatı yapma girişimine ait değerlendirmelerde bulunmuştu. Sözcü Ebu Ubeyde, yaptığı yazılı açıklamada, “Düşmanın Gazze’ye kara harekatı hevesine ait bizler deriz ki, Gazze Şeridi’nin rastgele bölgesinden sızmaya çalışması, Allah’ın izniyle bize kendilerinden dahada çok öldürmemize ve dahada çok esir almamıza fırsat verecektir. Kendilerine ağır tek ders vermeye hazırız.” ifadelerini kullanmıştı.

İSRAİL BİNLERCE ASKERİ GÖREVE ÇAĞIRDI

İsrail’deki mahalli medyanın haberinde, silahlı güçten 7 bin yedek askerin göreve çağrıldığı aktarılırken, müdafaa Bakanı Benny Gantz ise 9 bin yedek askerin silahlı güce alınmasına destur verdiğini açıklamıştı.

İsrail'in 'Gazze'ye kara harekatı başlattık' açıklamasına Türkiye'den jet tepki: Ne gerekiyorsa yapacağız

İsrail’in “Gazze’ye kara harekatı başlattık” açıklamasına Türkiye’den jet tepki: Ne gerekiyorsa yapacağız

Kaynak: Anadolu ajansı / Turgut Alp Boyraz

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir