Isparta’dan sonra şimdi de Konya: 4 gündür elektrik yok-haberi

Yoğun kar yağışının derhal peşinden günlerce akım kesintisi yaşanan Isparta’dan ardindan bu sefer de AKP’nin kalesi Konya’da eş tek durum yaşanıyor.

4 vakit evvel tesirli var olan yoğun kar yağışı ve tipi hasebiyle Konya’nın Ilgın, Doğanhisar, Akşehir ve Tuzlukçu ilçelerinde akım kesintisi yaşanmıştı. İlçelere bağlı Bir takım mahallelerde akım kesintilerinin dört gündür ayni ritimde devam ettiği öğrenildi.

“BEYAZ EŞYALAR KULLANILAMAZ vaziyete GELDİ”

Elektrik kesintilerinden en çok etkilenen kaza ise Akşehir oldu. akım kesintileri hasebiyle vatandaşların ısınma başta olmak üzere Bir hayli konuda mağduriyet yaşadığı mağduriyet yaşadığını belirten cumhuriyet milletçe partisi Akşehir İlçe Başkanı Ali İlker Gencer şunları söyledi:

“Bölgemizde yaşanan yoğun kar yağışının derhal peşinden derhal hemen Akşehir ortada dahil olmak üzere bütün semtlerinde akım kesintileri alana geldi. Kesintilerin tek bölümü giderilse de takriben dört gündür Daha akım verilemeyen Bir hayli semt mevcut. Bilinen bölgemiz ağırlıklı olarak hayvancılıkla geçimini sağlamakta. akım yok ise,  kişisel ısınma da yok, hayvanların beslenmesi ve sulanması, sağılabilmesi de mümkün olmamakta. Düşük voltaj hasebiyle dayanıklı tüketim malları ve ak eşyalar kullanılamaz vaziyete geldi. Hastalıkları hasebiyle hanelerinde elektrikli sağlık destek cihazlarına bağlı yurttaslar ağır mağduriyet yaşamaktalar. ama bölgedeki mağduriyet 4’üncü gününde dahada da artmış durumda”

“İLK sefer BU DENLİ MAĞDRİYET YAŞANIYOR”

Vatandaşların kendisinin imkânlarıyla mağduriyetlerine çözüm üretmeye çalıştığını kaydeden Ali İlker Gencer, “Ağır kış koşullarında yaşlısı genci kendisinin olanakları ile hayvanlarını sulayabilmek amaciyla çatı oluklarından akan kar sularını biriktirip, donmuş pınarlılardan su çekmeye çalışmaktadırlar.

Bazı vatandaşlar ekmek yapımında kullanılan tüplü ocaklar ile ısınmaya çalışmakta, olanağı olanlar ise yakınlarında gecelerini geçirmeye çalışmaktadırlar. Ne yazık ki vatandaşımızın sesini, köylümüzün mağduriyetini duyan yoktur. Memleket evvel kez yoğun kar yağışı ile karşılaşmamıştır ama evvel kez bu denli mağduriyet yaşamaktadır” dedi.

 “OLAYI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

MEDAŞ yetkilileri ile kesintilerle alakalı müzakereler gerçekleştirdiklerini ve konun takipçisi olacaklarını aktaran Gencer, “İş özelleştirme ile bitmemelidir, özelleştirilen müesseselerin sorumluluklarının adina getirilip getirilmediğinin denetimi, tespiti, İhtiyaç duyulan iyileştirme ve yatırımlarının devamlı denetimi elzemdir. Fatura ödenmediğinde hatıranda tedariki kesebilme yetisine ve teknolojiye sahip müessesenin bu şartlarda da aynı hızda ve yetenekte çözüm sunması gerekmektedir. MEDAŞ ve alakalı yöneticilerin mevzu hakkinda gelişmeler ve mağduriyetin ne vakit giderileceği ile alakalı bilgi vermelerini beklemekte ve olayı yakından takip etmekteyiz” dedi.

“SOĞUKTAN İNSANLAR BATTANİYELERİNE SARILARAK ISINIYOR”

Öte istikametten cumhuriyet milletçe partisi Konya mebus Abdullatif Şener de Akşehir’de yaşanan akım kesintilerine ait yasamsal medya hesabından İzah yaptı. Şener, “Akşehir’de akım yok. Dördüncü gününe girdi. Vatandaşlar hayvanlarını karları eriterek suluyor. Soğuktan yurttaslar battaniyelerine sarılarak ısınıyor. Özelleştirme sonrası akım şebekelerinde rutin bakım onarım dahi yapılmayınca var olan oluyor. Sorumlular neredesiniz? İfadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.