İşin sırrını kimseyle paylaşmıyor! 150 yıllık ata mesleğinden hala ekmek yiyor-haberi

Köşk kazasina bağlı kırsal Başçayır Mahallesi’nde yaşayan Ali İhsan Bayram (50), ata mesleği sabunculuğu yıllardır sürdürüyor. Bayram, ağaçların dibine dökülen zeytinlerden yapılan ve çok asitli olduğu amaciyla yemeklerde seçenek edilmeyen zeytinyağlarını kazanlarda 7 saat süresince 100 dereceyi bulan sıcaklıkta kaynatıp, dahil kismina Yalnızca kostik ek ederek, kalıplara döküyor. Kuruması amaciyla 10 saat bekledikten ardindan kestiği sabunları 5 ve 10 kilogramlık çuvallara dolduran Bayram, Türkiye‘nin çeşitli bölgelerine kilosunu 12 ile 15 Lira arasında değişen fiyatlarla gönderiyor. Tamamiyle doğal var olan sabunları yapabilen çok az sayıda ehil olduğunu belirten Bayram, randevulu sistemle ev ve iş yerlerine giderek, sipariş üstüne hergün 200 Lira yevmiye karşılığında sabun yapıyor. gün içinde tek tondan çok sabun ürettiğini belirten Bayram, sırrını kimseyle paylaşmadığını söylüyor.

“ZEYTİNYAĞLI SABUNLARA nihayet vakitlerde İLGİ ARTTI”

Yaklaşık 30 senedir sabun imalatı yaptığını belirten Ali İhsan Bayram, “Bu işi babamdan, babam da dedemden öğrenmiş. Bu iş ailemizde 150 seneden beri var. Sabunu kendisinin Hanemde üretiyorum. istek olursa, sipariş üstüne gidip yerinde de imalat yaptığım oluyor. Zeytinyağı sabunu yaptırmak istek eden beni arayıp buluyor. Kimisi kendisi kullanmak kimisi de satmak amaciyla bana sabun ürettiriyor. Ürettiğimiz sabunu her biri kullanabilir. Önceden çamaşırlar da bu sabunla yıkanırdı. ama çamaşır makinesi çıkınca çok alaka olmamaya başladı. ama nihayet iki senedir zeytinyağı sabununa alaka tekrar artmaya başladı. Koronavirüs vakalarından dolayı, zeytinyağı sabununa dahada çok istek oluyor. çok asitli zeytinyağını kazanlarda kaynadıktan ardindan alta sızan kirli suyunu alıyoruz. Yalnızca kostik katıp sabun yapıyoruz. Başka hiçbir katkı maddesi yok. Ürettiğim sabunları Katiyen şampuanla kıyaslayamam” dedi.

“BİR TON ZEYTİNYAĞINDAN BİN 500 KİLO SABUN ÇIKIYOR”

Bayram’a sabun yaptıran zeytinyağı sıkım fabrikasının sahibi Süleyman Okumuş ise, “1970’li senelerde bu iş yerini babam kurdu. Babamdan var olan mesleği biz sürdürüyoruz. Sezonda ağaçların dibine dökülen zeytinlerden ele geçirdiğimiz çok asitli yağlardan zeytinyağı sabunu üreterek değerlendiriyoruz. Zeytinyağı sıktırmaya gelen müşterilerimiz istiyor. Dışarıdan da çok istek oluyor. senelerden beri aynı kalitede sabun çıkarıyoruz. kendisinin bölgemizde bu sabunu kullanıyoruz. Sıvı sabun filan kullanmıyoruz. Başta İzmir, İstanbul, Denizli ve Muğla olmak üzere Bir hayli ile de yolluyoruz. Zeytinin takriben 3’te 1’i dibine dökülüyor. Bu arazimizin sarp olmasından kaynaklanıyor. Bu sezon 10 ton çok asitli zeytinyağımız vardı. Bunu sabun olarak değerlendirdik. tek ton zeytinyağından bin 500 kilo sabun çıkıyor. Sabunu da her sene Ali İhsan Bayram’a yaptırıyoruz” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir