İş dünyası da ‘soykırım’ kararına tepkili: Esefle kınıyoruz-haberi

İş dünyasından da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden‘ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelemesine reaksiyon peş peşe reaksiyon geldi. Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Biden’ın kararını yazılı İzah ile kınadı.

TÜSİAD açıklamasında, tarihi olayların, tarihçiler ve araştırmacılar tarafından değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek”ABD Başkanı Joe Biden’ın Osmanlı İmparatorluğu’nda 1915 Ermeni tehciri ve sonrasındaki ağlatısal olayların sene dönümünde soykırım ifadesini kullanmasını esefle kınıyoruz. Tarihi olayların siyasi beyanatlarla değil, tarihçiler ve araştırmacılar tarafından değerlendirilmesinin ve dahada da ehemmiyetlisi toplumlar arasında diyalog yoluyla ele alınmasının doğru olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi.

“YENİ GERİLİMLERE KAPI ARALAYACAKTIR”

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Beyaz Saray tarafından yayınlanan açıklama, tarihsel hafızanın saydamlaşması, dağlarla kaplı Karabağ sorununda geçen sene alana gelen gelişmeler sonrasında Ermenistan ile Alican sınır kapısının açılmasını da bulunan normalleşme potansiyeli, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Bir hayli anlaşmazlığı barındıran ikili ilişkilerin geleceği ve transatlantik ittifakın ve bölgemizin istikrarı benzeri konuların hiçbirine müspet tek katkı sağlamayacak, ikili ve çok taraflı ilişkilerde tertemiz gerilimlere kapı aralayacaktır.

Tarihsel olayların dönemsel siyasal ve jeopolitik dinamiklerin gereklerine göre devamlı tekrar değerlendirmeye elbet tutulması ve değişik stratejik önceliklere göre araçsallaştırılması, evvela bu olaylardan etkilenen halkların tarihsel kimliğine ve konuya muhatap devletlerin uzunca vadeli çıkarlarına saygılı tek tutum değildir. Bu tür siyasi açıklamalar, konunun nesnel, çok boyutlu ve sağ duyulu tek şekilde tartışılmasını sağlayacak tek tabanın yaratılmasını da güçleştiriyor. Ayrı olarak toplumlar arasında uzlaşma arayışlarını zorlaştırıyor ve çözüme katkıda bulunmuyor.

“MENFİ AÇIKLAMALARDA BULUNMASI endise VERİCİ”

Beyaz Saray açıklamasının zamanlaması da gözden kaçmamalıdır. Aslında bu İzah ve 2019 seneninde Senato ve Temsilciler Meclisi tarafından hatri sayilir büyüklükte çoğunluklarla onaylanan karar tasarıları, bu konunun ne civarindan siyasallaştırıldığının tek göstergesi olarak değerlendirilebilir. Türk Amerikan ilişkilerinin bozulması ve biriken meseleler neticesinde, Kongre ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Yönetimi’nin, nihayet kırk senedir izledikleri tutumu değiştirerek menfi açıklamalarda bulunmaları kaygı vericidir.

Bundan sonraki süreçte bölgedeki bütün toplumların barış, refah ve huzur içinde yaşaması amaciyla bütün tarafların katkıda bulunması, müttefik ve bölge ülkelerle ilişkilerin onarılması, sorunların diyalog ve diplomatik yumuşak gücün tekrar önceliklendirilmesi yoluyla çözümü, yapıcı tek gündemle ilişkilerin şekillendirilmesi ve sağduyunun öne çıkması hatri sayilir büyüklükte önem taşımaktadır.”

TOBB: İLİŞKİLERİMİZİ menfi ETKİYECEK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetiminin kararının Ermeni soykırım iftirasını gerçeğe dönüştürmeyeceğini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Twitter’dan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ait yayımladığı mesajındaki ‘soykırım’ ifadesine ait paylaşımda bulundu.

ABD yönetiminin kararının Ermeni soykırım iftirasını gerçeğe dönüştürmeyeceğini belirten Hisarcıklıoğlu”Şiddetle kınıyorum. Siyasi hesap ve popülist kararlarla tarih değiştirilemez. Tarihi gerçekleri çarpıtan bu karar, Türk-Amerikan ilişkilerini menfi etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD: onay EDİLEMEZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği genel Başkanı Abdurrahman Kaan da “ABD idaresi tarafından tarihi gerçeklerden ırak tek niteleme ile ülkemizi ve milletimizi amaç alan temelsiz çirkin ithamları reddediyor, şiddetle kınıyoruz. Ne tarihimizde ne de milletimizin yüreğinde yeri olmayan bu yakıştırmalar hiçbir şekilde onay edilemez.” izahını yaptı.

TİM: TARİHİ GERÇEKLER SÖZLERLE ÇARPITILAMAZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise tarihi gerçeklerin sözlerle çarpıtılamayacağını, resmi Vesikalardaki gerçeklerin de sözlerle değişemeyeceğini vurgulayarak, “Türkiye-ABD ilişkileri tek grup radikal baskı grubunun tarihi çarpıtan ihtiraslarına feda edilemez. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi ilişkilerde telafisi güç neticeleri olacağını bilmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir